KENDİNE YAPILMASINI İSTEMİYORSAN... (5)

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
MUSTAFA ÇETİN - BOYAYNASI-
KENDİNE YAPILMASINI İSTEMİYORSAN... (5)
17.06.2017


Annelerin, konuşmaya başlayan çocuğuna öğreteceği, okuma kitabının girişinde yer alacak ve öğretmenlerin ilkokul öğrencisine yazdıracağı ilk; ölüm döşeğindekinin, geride kalanla söyleyeceği son cümlesi o olmalı.

                                                                 AMİRİN MASASINA

                                                                 ESNAFIN TERAZİSİNE

Amirin masasına, memurun sümenine... Patronun kasasına, işçinin tulumuna... Esnafın terazisine, metresine, tezgahına... Doktorun reçete kağıdına, müteahhidin belgesine, milletvekilinin mazbatasına o ifade yazılmalı:      

"KENDİNE YAPILMASINI İSTEMİYORSAN, SEN DE BAŞKALARINA YAPMA..."

Sürücü ehliyetinde, diplomalarda, karnelerde, yazarkasa fişlerinde, paralarda, çeklerde, senetlerde, mendillerde, sınav kağıtlarında, takvim yapraklarında, sigara paketlerinde, gazetelerin sürmanşetlerinde, tabakların kenarında, tencerelerin dibinde, aynalarda, pullarda, kartpostallarda aynı cümle yer almalı.

                                                       TELEFONDA "ALO" YERİNE

                                                             O  SÖZ SÖYLENMELİ

Herkes, evet herkes... Sabah uyandığında, yüzünü yıkarken, yemek yerken, çalışırken, dinlenirken, arabada, trende, uçakta, gemide, yolda yürürken başını sağa çevirse, sola çevirse, yere baksa, tükürmeye kalksa, çöpleri sokağa dökmeye yeltense o sözleri okumalı.

Beşiklerde, kundaklarda, mezar taşlarında, ağaçlada, direklerde, oyun kağıtlarında, ıstakalarda, çay bardaklarında, araçların direksiyonunda o anlayış dillenmeli. Radyoda, televizyonda, her program öncesi o cümle anons edilmeli. Pankartlarda meydanlara asılmalı. Reklamların, defterlerin silinmez yazısı olmalı. Telefon etmek için ahizeyi kaldırdığımızda "Alo" yerine, "Kendine yapılmasını istemiyorsan sen de başkalarına yapma" denmeli; cep telefonu çaldığında, ekranda aynı yazı çıkmalı.

                                                      "BU ANLAYIŞI KENDİME

                                                       REHBER EDİNECEĞİM"

İnsanımız -şu an sizin 'yetti artık' deme sınırında oluşunuz gibi- "Yeter, yeter, yeter!.." diyerek, cinnet noktasında feryat etmeli: "Tamam, söz veriyorum, yemin ediyorum...  Her türlü düşüncemde, hareketimde, tutum ve davranışımda bu anlayışı kendime rehber edineceğim. N'olur, bu yazıları kaldırın... Ben artık bilinçlendim. Benden aykırı davranış beklemeyin, güvenin, huzur içinde olun... Yalvarırım!.." yakarışlarında inlemeli, delirme noktasına gelmeli.

                                                            AKILLILAR VE DELİLER

Bencil, saygısız, ahlak fakiri, kişiliksiz, çıkarcı akıllılar yerine; insana saygı, sevgi duyan, devlet-millet malı, kişi hakkı gözeten, başkasını da kendisi kadar düşünen, elinden-dilinden hiç kimsenin incinmeyeceği, paylaşma duygusuna sahip, dayanışma içinde yaşayan, insanca davranan deliler yeğdir sanırım.

Atalar - nur içinde yatalar- ne güzel söylemiş: "Akılsız dostun olacağına, akıllı düşmanın olsun daha iyi." Varın, ötesini siz düşünün...    

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org