YİNE KUMBAĞ, YİNE BELEDİYE

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
İHSAN YÜCEL
YİNE KUMBAĞ, YİNE BELEDİYE
12.08.2017


Belediyelerin göz önüne almaları gereken, bazı ilke ve uygulamalar var ki, öncelikler sıralamasında, ilk başta yer almaları gerekir.

Ve bu, "Uygulama ve hizmetler", o kentte ya da mahallede yaşayan halkın genelini kapsayıcı bir anlayışı içermelidir.

Dahası; belediyeler, bu temel ilkeden bir milimcik bile sapmamalıdır.

Ne ki, bu temel öncelikleri teğet geçip küçük çıkar gruplarının veya lobilerin dümen suyuna girildiği zaman, inandırıcılık ve güven duygusu ortadan kaybolur. "Sosyal belediyecilik" anlayışı yara alır, hırpalanır.

Ülkemizde, değişik siyasi eğilimlerde olmalarına karşın, çok iyi çalışan... halkın genelini gözeten, onların özlem ve beklentilerine yanıt veren; özellikle de, öğrenciler ve dar gelirliler"e kolaylıklar sağlayan...

Kentlerin gelişip güzelleşmelerinin yanısıra, bu tarz uygulamalar da yüz ağartır, gönül hoplatır. Ortak beğenilere renk ve canlılık katar.

Söz konusu bu belediyeleri ya da belediye başkanlarını incelediğiniz zaman; hapsinin de "DİK DURUŞLU", "ÖDÜN VERMEYEN", "KARARLI", GERİ ADIM ATMAYAN" ve ilkelerinden bir milimcik sapmayan... genel çıkarlara odaklanan bir kişilik yapısına sahip olduklarını görürsünüz.

Çığır açmak... Geleceği kucaklamak böyle olur.

Elini taşın altına sokmadan, bazı riskleri göze almadan belediyecilik olmaz. Olsa da, göstermelik, göz boyayan, şekilci, tatlısu belediyeciliği olur.

Buna ilişkin olarak, "SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ"ne bazı eleştiriler getirmek zorundayız. Uyarmak, yanlışlarını sergilemek, bazı gerekleri gün ışığına çıkarmak, olması gerekeni vurgulamak, her duyarlı insanın bir misyonu olmalı.

Bunları, öncelikle şöyle sıralayabiliriz:

"KUMBAĞ", Süleymanpaşa'nın bir mahallesi olduğu halde, buraya neden tek bir otobüs konuldu? Yoksa en azından sezon boyunca iki otobüs konulmaz mıydı? Bu, neden savsaklandı? Diğer büyükşehirlerde, böyle çarpık ve akıl dışı uygulama var mı? Büyükşehrin bir mahallesinde, ulaşımda belediyenin ağırlığı olmaz mı? Bu gerçek, Büyükşehir olma statüsünün vazgeçilmez bir gereği değil mi?

Duyduğuma göre, belediyenin bu hata koyduğu otobüste, öğrencilerden 4 lira alınıyormuş. Yani, öğrencilere indirim yok. Eğer doğruysa, bu akıl dışı, çarpık karar, hangi amaçla alındı? Diyeceğim, bu uygulama, tam bir vehamet, tam bir bilinç bulanıklığı...

Diğer yandan, Çeşme'den başlayıp köprüye kadar uzanan yol, taşıtların birbiriyle yarıştığı bir piste dönüşmüş. Ne gibi bir önlem alınacak?

Kumbağ, bir çöplüğe dönmüş.

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org