Tek gözlü bir adam, bir köyden geçerken, orada yaşayan bütün köylülerin kör olduğunu fark eder. Aklına gelen bir Atasözü, onu bu köye yerleşmeye iter

Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
KÖRLER ÜLKESİNDE TEK GÖZ OLMAK
17.06.2017


Tek gözlü bir adam, bir köyden geçerken, orada yaşayan bütün köylülerin kör olduğunu fark eder. Aklına gelen bir Atasözü, onu bu köye yerleşmeye iter:

-Körler ülkesinde şaşılar kral olur.

         Kendisini tanıtmak ve amaçlarını iletmek için köyün muhtarını aramaya başlar. Bu sırada bir körün, komşusunun evinin önünden odunlarını çalarken görür. Diğerleri elbette bu hırsızlığı göremezler. Kahramanımız, olayı bir fırsata dönüştürmek için gördüğü bu hırsızlığı haykırır:

-Bu adam, komşusunun odunlarını çaldı.

         Köyde yaşayan körler, yavaş yavaş kahramanımızın yanına gelirler. Ondan olayı anlatmasını isterler. Ancak bu şahitlikten şüpheleri vardır:

-Nereden biliyorsun bu adamın çaldığını? Sen o sırada çok uzaktaymışsın. O uzaklıktan duyulmaz ki! Sen saçmalıyorsun!

         Kahramanımız böbürlenerek cevaplar:

-Ben duymadım, ama gördüm. Gözüm var benim. Olan bitenleri duymak zorunda değilim. Bir şey uzakta da olsa görebilirim.

         Ancak körler, bugüne kadar hiç “göz” veya “görmek” diye bir şey duymadıkları için yabancıya inanmazlar. Zavallı kahramanımız bin bir dereden su getirse de derdini anlatamaz. Muhtar, köyün hekimini çağırtır. Çünkü bu yabancıda bir arıza olduğunu düşünmektedir.

         Köyün hekimi gelir ve kahramanımızı elleriyle muayene eder. Ne yazık ki yabancının hemen her şeyi kendileriyle aynıdır. Ancak muhtar itiraz eder. Daha ayrıntılı bir muayene ister. Hekim ikinci ve ayrıntılı muayenesinde küçük de olsa bir fark bulur. Bu da kahramanımızın gören tek gözüdür:

-Tamam, sonunda bu yabancının kusurunu buldum. Bu adam, işte bu kusurdan

dolayı saçmalamaktadır. Eğer bana kalınca bir dal parçası verirseniz, onu hemen burada iyileştirebilirim.

         Zavallı kahramanımız, başına gelecekleri anladığı için hemen oradan sıvışır. Körler ülkesinde bir kral olma hayalinden vazgeçerek, kalan tek gözünü kurtarmayı seçer. Çünkü çoğunluk olan insanlar, bazen azınlıkta kalanları, çok daha yüksek vasıflara sahip de olsalar, “arızalı” sanabilirler. Ne yazık ki tarih bunun örnekleriyle doludur.

         Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org