Tekirdağ Estemed Kusursuz Bir Cilt İçin
Şafak LAYİÇ
TABLONUN DEĞERİ
15.06.2017


Bir gün çocuğun biri, ünlü bir resim galerisine girer ve sergilenen sanat eserlerini tek tek inceler. Sonunda birinde karar kılar ve galeri sahibine, cebinden çıkardığı tüm bozuk paraları verir:

-Acaba bu paralar, bu resmi almam için yeterli mi?

Galeri sahibi, çocuğun başını okşar ve ona kapıyı gösterir:

-Yetmez.

Zavallı çocuk, yaşadığı büyük düş kırıklığıyla, bozuk paralarını tek tek toplar ve galeriden çıkar. Ancak henüz oradan fazla uzaklaşmadan aynı galeri sahibi koşup ona yetişir:

-Özür dilerim, senin beğendiğin o eserin ressamı seninle tanışmak istiyor. Acaba davetini kabul eder misin?

Çocuk, galeriye dönerken yeniden umutlanır. Onu orada ayakta karşılayan Ressam sohbeti açar:

-Bu resmi neden almak istiyorsun?

-Bugün ağabeyimin doğum günü. Güzel sanatlarda resim bölümünde okuyor. Haftalardır biriktirdiğim parayla ona bu tabloyu alırsam, sanırım çok mutlu olacak.

Ressam’ın gözleri dolar ve galeri sahibine, çocuğun beğendiği tabloyu paketlemesini söyler. Ancak galeri sahibi, çocuğun tekrar bıraktığı bozuk paraları göstererek ressama seslenir:

-Üstadım, emin misiniz? Sonra pişman olmayasınız?

-Sen lütfen dediğimi yap.

Galeri sahibi, tabloyu isteksizce paketler ve çocuğa teslim eder. Çocuk galeriden neşeyle çıkarken Ressam’a dönüp teşekkür eder. Ancak galeri sahibi,

olan bitene bir anlam veremez:

-Üstadım, siz ne yaptınız böyle? Bu kadar değerli bir tabloyu birkaç bozuk para karşılığında sattınız! Lütfen bari nedenini söyleyin.

Ressam, galeri sahibini gülümseyerek cevaplar:

-Bugüne kadar seninle birlikte onlarca tablomu zenginlere sattık, durduk. Ancak herhangi bir resmime sahip olmak için, bütün servetini verecek bir sanatseveri bir daha bulabilir miyim sence?

Hoşça kalın…

facebooktwitterrsssanalbasin.com üyesidir
online alışveris

59.COM.TR ve alt sayfalarında gezdiğinizde kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız. Sitede yer alan her türlü yazılı ve görsel materyalin kaynak belirtmeden izinsiz kopyalanması ve kullanılması 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Her Hakkı Saklıdır. © 2015 TASARIM muhabbet.org