CHP Milletvekili Yontar'dan Köy Enstitüleri Kutlaması: Türkiye'nin Eğitim Mirası

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Türkiye'nin Cumhuriyet dönemindeki önemli eğitim projelerinden biri olan Köy Enstitüleri'nin 84. kuruluş yıldönümünü kutladı. Yontar, Köy Enstitüleri'nin Türkiye'ye özgü bir eğitim modeli olarak büyük bir önem taşıdığını ve Hasan Ali Yücel'in büyük vizyonu sayesinde aydınlanma sürecine katkı sağladığını vurguladı.

CHP Milletvekili Yontar'dan Köy Enstitüleri Kutlaması: Türkiye'nin Eğitim Mirası

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, Türkiye'nin Cumhuriyet dönemindeki önemli eğitim projelerinden biri olan Köy Enstitüleri'nin 84. kuruluş yıldönümünü kutladı.

17 Nisan 1940 tarihli ve 3803 sayılı yasa ile açılan Köy Enstitüleri, Cumhuriyet'in aydınlanma projesi olarak hayata geçirilmişti. Milletvekili Yontar, yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet’in idealist eğitim ordusu tarafından büyük bir özveriyle yönetilen Köy Enstitüleri, Türkiye'ye özgü bir eğitim modeli olarak önemli bir yer edinmiştir" dedi.

Köy Enstitülerinin mimarı olan Hasan Ali Yücel'in büyük vizyonunun altını çizen Yontar, "Hasan Ali Yücel, Türk dilinin ve sanatının yaşam pratiği içerisinde sorgulanan bireylerce öğrenilmesini sağlamak için büyük atılımlara imza atmıştır. Köy Enstitüleri, Türkiye'nin aydınlanma sürecine önemli katkılar sağlamış, üretimden yana, paylaşımcı ve Anadolu aydınlanmasını günümüze taşıyan kuşakları yetiştirmeyi hedeflemiştir" şeklinde konuştu.

Günümüz eğitim modeliyle kıyaslandığında Köy Enstitüleri'nin ilerici ve devrimci bir yaklaşıma sahip olduğunu vurgulayan Yontar, "Bu değerli projenin anlamını kavramak ve günümüz şartlarına uygun şekilde yeniden oluşturmak büyük önem taşımaktadır" diye ekledi.

Köy Enstitüleri'nde yetişen öğretmenlerin birikimlerini günümüze aktararak Anadolu'nun yürekli öğretmenlerine saygı ve sevgiyle anılan Yontar, "Ebediyete göç etmiş cumhuriyet öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.