Faik Öztrak 1 Mayıs'ta Çalışma Hayatının Sorunlarına Dikkat Çekti

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nda yayınladığı mesajda, Türkiye'deki çalışma hayatının sorunlarını ve çözüm yollarını tartışarak, tüm sosyal tarafların bu sürece katılımının önemini vurguladı.

Faik Öztrak 1 Mayıs'ta Çalışma Hayatının Sorunlarına Dikkat Çekti

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Öztrak mesajında, Türkiye'deki çalışma hayatının ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti ve bu sorunların çözümü için sosyal tarafların katılımıyla istişareye dayalı bir yaklaşımın şart olduğunu vurguladı.

Öztrak, "Bugün işçinin, emekçinin bayramı 1 Mayıs! Bu yıl da 1 Mayıs’ı, çalışma hayatındaki ciddi sorunlarla karşılıyoruz. Ülkemizde çalışanların yarıdan fazlası açlık sınırının altındaki asgari ücret veya civarında bir ücretle hayata tutunmaya çabalıyor," diyerek çalışma şartlarının zorluklarına dikkat çekti.

Milletvekili, kayıt dışı çalışmanın ve çocuk işçiliği gibi sorunların yanı sıra kadın emeğinin değersizleştirilmesi ve sendikasızlaşma gibi konuların da yıllardır çözüm beklediğini ifade etti. Öztrak, "8 milyondan fazla emekçi -yani her dört çalışandan biri- kayıt dışı çalışıyor," şeklinde önemli bir istatistiği paylaştı.

Faik Öztrak, çözümün kızarak, kısıtlayarak veya yollara ve meydanlara bariyerler koyarak değil, sosyal tarafların yer aldığı, istişare yollarının açık tutulduğu ve milletin aklının tek bir kişinin aklından üstün olduğunun kabul edildiği bir ortamda bulunabileceğini belirtti.

CHP Milletvekili, "Bu düşüncelerle; tarlada, fabrikada, atölyede ve her yerde hayatı, dünyayı emekleriyle güzel ve anlamlı kılan tüm emekçilerimizin bayramını kutluyorum," diyerek mesajını sonlandırdı ve tüm emekçilerin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı'nı kutladı.