57. Alay Komitesi Çanakkale‘ye Uğurlandı

Haber Süleymanpaşa Gündem

13-18 Mart tarihleri arasında Çanakkale Şehitliği’ne gerçekleştirilecek 57. Alay Vefa Yürüyüşü için, Tarihi Valilik Binası önünde tören düzenlendi.

Çanakkale Savaşlarında gösterdiği kahramanlıklarla destanlaşan 57. Alay anısına gerçekleştirilen ve 57. Alay Tertip Komitesi gönüllü üyelerinden oluşan yürüyüş ekibi, Tarihi Valilik Binası Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle Çanakkale'ye uğurlandı.

Törene, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,  Garnizon Komutanı Tankçı Kur. Alb. Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Osman Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan,  yürüyüşe destek veren kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından başlayan törende 26. 27. 57. Alayları Yaşatma Araştırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Hikmet Selim Yılmaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak bir konuşma yaptı.

57. Alay'ın Çanakkale Savaşları'nda önemli ve kutsal bir rol üstlendiğini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Şanlı bir kahramanlık destanı olan Çanakkale Savaşı, Tekirdağ'dan başlar. Çanakkale, Türk halkının, millet olma bilincine eriştiği, kınalı kuzuların geri dönmeyi düşünmeden canlarını vatan uğrunda feda ettikleri, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bir kahraman olarak tarih sahnesine çıktığı ve tarihin akışının değiştiği yerdir. Tekirdağ'dan Gelibolu'ya giderek vatan savunmasına omuz veren 57. Alayın büyük komutanı ve kahraman askerleri, savaşın çok kritik bir safhasında düşman askerlerinin ilerleyişini canları pahasına durdurmuşlardır. Tarihin akışının değiştiği bu büyük savaşta, 57. Alayın tüm fertleri şehit olmuştur. Başta Ulu Önderimiz Mustafa kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Tekirdağ'dan Çanakkale'ye yürüyecek olan tüm dostlarımıza hayırlı yolculuklar diliyorum. Dualarımızı şehitlerimize ulaştırmalarını rica ediyorum" dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ardından törende konuşan Vali Yıldırım, Çanakkale Zaferi’nin hem milli tarihimizi hem de dünya tarihini yeniden şekillendirdiğini ifade ederek, “Çanakkale zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en önemli zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Fedakârlığın doruk noktasına ulaştığı bir var olma ve yok olma mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir.

 Aziz milletimizin yüksek irade ve sarsılmaz inancıyla kazandığı Çanakkale zaferi, hem milli tarihimizi, hem de dünya tarihini adeta yeniden şekillendirmiştir.

Çanakkale zaferi, tarihte eşi benzeri olmayan bir kahramanlık destanı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adımdır. Bu bakımdan Çanakkale, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve insanlık alemi için de bir kurtuluş rehberi olmuştur.

Bu savaşa Tekirdağ’ımızdan da bir alay katılmıştır.   Bu alay 57. Alaydır ve Komutanı Hüseyin Avni Bey’dir. 22 Şubat 1915 tarihinde törenle sancağı verilen 57. Alay, 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale’ye doğru yola çıkarak  26 Mart 1915'te Çanakkale Bigalı Köyü'ne varmıştır.

57. Alay’ın Conkbayırı’na hareket eden üç taburu ve bir dağ bataryasını oluşturan yaklaşık 3000 subay ve askeri, Conkbayırında kendisinden yaklaşık 6 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı taarruza geçmiştir.

En yüksek rütbelisinden, erlerine , mutfağında çalışan aşçı yamağına kadar büyük bir kısmı bu taarruzda şehit olmuştur ancak çıkarmayı durdurmuş ve düşman unsurlarının hedeflerine ulaşmasına canları pahasına engel olmuştur.

Göstermiş olduğu büyük kahramanlıkla dünya tarihine geçen 57. Alay; milletimizin inancını, savaş gücünü, kuvvet ve kudretini bütün dünyaya bir kez daha ispat etmiştir.

Türk askerinin kahramanlığını, imanını, kuvvet ve kudretini, İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, şu muazzam dizelerle ifade etmiştir.

Bu milletin asil evlatları bir asır önce nasıl vatan, millet, bayrak uğruna şehit oldularsa, kendilerine saldıran çeşitli milletlerden Akif’in “kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela” diye ifade ettiği düşmana karşı göğüslerini siper ettilerse, namusunu, bayrağını, vatanını çiğnetmedilerse; Bugün de aynı şekilde bu aziz milletin her bir evladı gelecek olan her türlü tehdide karşı aynı şuurla mücadele edecektir.

57.  Alay’ın anısını yaşatmak için başlatacağınız bu yürüyüş o günkü ruhun kaybolmadığının en güzel göstergesidir. Bu ruh; bugün, özgür ve  bağımsız Türkiye‘yi daima yaşatmak ve yüceltmek için taşıdığımız ruhtur.

 Bu vesileyle vatanımız, istiklalimiz, istikbalimiz için canlarını vermiş tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Çanakkale Savaşları’nın büyük komutanı Aziz Atatürk’ün ruhu şad olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından, komite üyeleri ve yürüyüş heyeti, Çanakkale’ye uğurlandı.

Haber Tarihi : 13.03.2020