Albayrak'tan Sakarya Meydan Muharebesi'nin 99. Yıl Dönümü Mesajı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Sakarya Meydan Muharebesi'nin zaferle sonuçlanışının 99. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Kadir Albayrak, mesajında şu ifadeler ver verdi: “Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi'nin zaferle sonuçlanışının 99. yıl dönümünü kutluyoruz.

I. Dünya Savaşı sonrasında Ege Bölgemizi işgal eden Yunan Ordusu, Ankara'yı ele geçirmek, TBMM'nin varlığına son vermek ve Sevr Antlaşması'nı kabul ettirmek amacıyla 23 Ağustos 1921 tarihinde askeri harekât başlatmış, Sakarya Meydan Muharebesi olarak tarihe geçen bu savaş 13 Eylül 1921'de TBMM Başkanı ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün yönetimindeki kahraman ordumuzun zaferiyle sonuçlanmıştır.

Kahraman ordumuza, "Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz" emrini veren Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk, savaşı geniş bir alana yaymış, askeri dehasıyla düşman ordusunu yenilgiye uğratarak Sakarya Meydan Muharebesini zaferle sonuçlandırmıştır.

Haber Tarihi : 14.09.2020