Anadolu Mektebi Yazar Okumaları değerlendirme toplantısı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Süleymanpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde düzenlenen Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Toplantı, Öğretmen Olcay Öcal’ın Anadolu Mektebi Yazar Okumaları hakkında bilgi vermesi ile başladı. Öğretmen Öcal konuşmalarında şu ifadelere yer verdi: “Anadolu Mektebi, 2012 yılında Prof. Dr. Sami Güçlü' nün 12 kişilik bir öğrenci grubu ile başlattığı bir okuma faaliyetidir. 2019 yılında faaliyetler, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesine alınmıştır.

Şu an 50'den fazla ilde lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla devam etmektedir. Ortaokul öğrencilerine de yönelik çalışmalar mevcuttur. Okumalar, 7 yazarın eserlerini kapsamaktadır. Bu yazarlar: Mustafa Kutlu, Cengiz Aytmatov, Tarık Buğra, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cengiz Dağcı, Samiha Ayverdi, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Sezai Karakoç, Cemil Meriç ve Nurettin Topçu.

Süreç şu şekilde ilerler: Öğrenciler, yazarların eserlerini ve varsa o yazarla ilgili yapılan çalışmaları okuyup birer sayfalık değerlendirme yazıları yazarlar. Belirli bir kitap sayısına gelince her öğrenci kendine bir konu belirler. Geri kalan kitaplar ve değerlendirme yazıları bitince bir metin oluştururlar. Bu metinleri bir panel şeklinde okullarında sunarlar. Seçilen öğrencilerden oluşan ekip de ilçede ve ilde bir panel gerçekleştirir.

Mustafa Kutlu panelleri Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde hem okullarda hem de finalde bir il panel şeklinde gerçekleştirildi. Ayrıca yine online olarak Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bir panel gerçekleştirildi. Bu panelden seçilen öğrencimiz bölge panelinde de görev aldı.

Bu yıl yeni başlayan öğrencilerimizle Mustafa Kutlu ve geçen yıldan devam eden öğrencilerimizle Cengiz Aytmatov okumalarına başladık. Panellerin, ikinci dönemin ilk haftalarında gerçekleştirilmesini planlamaktayız. Okuma ve metin hazırlama süreci devam etmektedir.”

Ardından konuşan Vali Yıldırım; “Daha önceden Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde Mustafa Kutlu okumalarının neticelerini almıştık. Kardeşlerimiz okuduklarından anladıklarını anlattılar. Okumuş oldukları kitaplardan bir sahneyi gözlerinde canlandırdılar. Tuvale dökmeye çalıştılar. Çok da hoş güzel bir çalışma oldu. Gençlerimiz daha sonra anlayacaklar ne kadar kıymetli bir iş yaptıklarını. “ dedi.

Ardından Vali Yıldırım, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalara sağladıkları katkı için etkinliğine rehberlik eden öğretmenlere teşekkür belgesi takdim etti.

Haber Tarihi : 08.01.2022