Ayçiçeği tarlalarında çekirge istilası

Haber Malkara Gündem

Türkiye'nin ayçiçeği üretiminin yarısından fazlasını karşılayan ve Trakya için çok önemli bir tarım ürünü olan ayçiçeğinde çekirge istilası yaşanıyor. Malkara’da, ekili ayçiçeği tarlasını istila eden çekirgeler, ürünlere zarar veriyor.
Malkara'nın kırsal İshakça Mahallesi Sakar Çeşme Dereboyu mevkiinde Erol Yalçın'a ait yaklaşık 15 dönüm ekili ayçiçeği tarlasını çekirgeler istila etti. Tarlasındaki çekirgeleri ve zararı gören Yalçın, ilaçlama çalışması yaparak durumu yetkililere bildirdiğini söyledi.

 

“YAKLAŞIK 2 DÖNÜM YOK OLMUŞ”

 

Bazı tarlaları istila eden çekirgelerin ürüne zarar verdiğini ifade eden İshakça Mahallesi Muhtarı Bilal Temurtaş, çekirge istilası hakkında  “Tarla sahibi çekirgeleri görmüş ve hemen ilaçlama yapmış. Tarlaya ilaçlama yapılmış çok sayıda çekirge ölmüş ama yine de çekirge sürüsü var. Ölmeyen ve yeni gelen çekirgeler tarladaki mahsulü yemeye devam ediyor. Acilen bunu kontrol altına almak gerekir eğer ki, alınmazsa tarladaki mahsulün tamamını yerler. Zaten çekirgeler yiye yiye içeri doğru akın etmiş yiyerek gidiyorlar. Bunun önü kesilmezse tarlayı yok eder. Hiçbir şekilde mahsul alamaz. Çıplak kalır tarla. Zaten çekirgenin yediği yerler sopa gibi kalmış. Yaklaşık 2 dönüm yok olmuş. İçeri doğru yayılmaya çalışıyor çekirgeler. Bir sefer ilaçlamayla olacak gibi değil. Ben buradan tüm çiftçilere sesleniyorum. Malınızı takip edin. Çekirge var mı yok mu kontrol edin." dedi.

 

“ÇİFTÇİ İLAÇLAMASINI YAPARKEN DOĞAYI DA KORUYACAK”

 

Tarlalardaki ayçiçeklerin belli bir seviyeye kadar büyüdüğünü belirten Temurtaş, "Doğanın kanunu böyle. Tabi ki çekirgesi de olacak böceği de olacak. Bilindiği gibi doğa her şeyle bir bütündür. Çiftçide mahsul yetiştirmekle yükümlüdür. Maalesef mahsule çekirge dadanmış. Herkes önlemini almalı ve önlemini almak zorunda. Çiftçiler 1 yıl boyunca mahsulü olsun diye gözüne bakıyor. Ama şunu da söylemek istiyorum doğa kurduyla kuşuyla böceğiyle bir bütündür. Tabi ki doğadaki mahlukatı da düşünmek lazım. İnsanoğlu biraz doğayı kendi de bu hale getiriyor. Tabi ki de çiftçi ilaçlamasını yapacak. Malını koruyacak. Ama ilaçlamayı da yaparken doğadaki her şeyi de öldürmek değildir" şeklinde açıklamasını bitirdi.

Haber Tarihi : 15.06.2020