Aygun: “Kamulaştırma Devri Talebi Geciktiriliyor”

Haber Marmara Ereğlisi Gündem

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Marmara Ereğlisi’nde yaşanan kanalizasyon sorununu çözmek üzere Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacağını kaydetti.

Aygun “Halk sağlığını yakından ilgilendiren bu yatırım, bölgedeki vatandaşların uzun zamandır yaşadığı sıkıntıyı gidermeye dönüktür. Bu amaçla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından; Marmara Ereğlisi Çeşmeli Mahallesi’nde 80.000 metrekarelik arazi için kamulaştırma devri talebinde bulunulmuştur.  Ama 6 Ocak 2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na başvuru yapılmasına karşın halen sonuç alınamamıştır” eleştirisinde bulundu.

Aygun, bu amaçla Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi. Aygun, soru önergesinde, bu konuda halen sonuç alınamamasının pandeminin de etkisiyle halk sağlığını tehdit ederek, bölge insanımızda büyük endişe yarattığını belirtti. Aygun, Albayrak'a yanıtlaması istemiyle " Biyolojik Arıtma Tesisi’nin halk sağlığı açısından önemi dikkate alındığında halen başvuru neden sonuçlandırılmamaktadır?Bu arazinin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TESKİ’ye devrine karşı mı çıkıyorsunuz? Bölge insanının sağlık sorunlarını dikkate alarak, yapılacak kamu yatırımına hemen onay vermeyi düşünüyor musunuz? "sorularını yöneltti.

Haber Tarihi : 04.09.2020