“Binalar Yeniden Canlanabilir”

Haber Süleymanpaşa Gündem

Deprem kuşağında olan ve Büyük Marmara depreminin beklendiği Tekirdağ’da yapılan araştırmaya göre binaların yüzde 80’i depreme dayanıklı değil.  AKAD Yapı Güçlendirme, Sismik Koruma Yangın Durdurucu Sistemler Mali Müşavirlik’in sahibi Yüksek İnşaat Mühendisi Ali Kemal Dinçel, bina güçlendirmelerinin önemine değindi.  Bina güçlendirmesi ile binaların yeniden canlanabileceğini vurgulayan Dinçel,  “Bina güçlendirme uygulamaları deprem kuşağında bulunan ülkemiz için bir gereklilik teşkil etmektedir. Çevre koşulları ve deprem etkileri göz önüne alınarak, gelişen teknoloji ve yeni yapım yöntemleriyle birlikte, hasar gören veya görmeyen tüm yapıların ya da bir yapı elemanının deprem yönetmeliğinde öngörülen performans düzeyine çıkarmak için yapılan işlemlere bina güçlendirme denir. Uygulama, yapının cinsi ve niteliği, kullanım amacına göre, karbon lifli kompozitler, betonarme, çelik gibi farklı malzemelerle doğru proje yöntemleriyle yapılmalıdır.

Mevcut durumdaki yapıların birçoğu betonarme olup bunun yanı sıra büyük açıklıklar geçilen fabrikalar ,  iş yeri vs. gibi yerlerde prefabrik yada çelik konstrüksiyon kullanılmaktadır. Betonarme yapıda olduğu gibi prefabrik veya çelik yapılarda da hasar oluşabilmektedir. Ülkemizde daha çok olan betonarme yapılar çeşitli nedenlerle depreme karşı daha narin davranış göstermektedir. Bu tip yapıların özenle güçlendirmesi gereklidir” açıklamalarında bulundu.

Bina Güçlendirme Ne Kadar Sürer?

Güçlendirme yapılan binaların çok daha dayanıklı olduğunu ifade eden Yüksek İnşaat Mühendisi Ali Kemal Dinçel, Binaların güçlendirme süresi ile ilgili olarak şunları söyledi: “Güçlendirme işleminde, binanın durumu ve daire sayısı oldukça önemlidir. İşlem süresi de buna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Tabii belirtildiği gibi ilk olarak güçlendirme işlemi için detaylı bir analiz şarttır. Bu aşamanın süreci de binanın daire sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Bina güçlendirme uygulaması yeniden yıkıp yapılması gibi değildir, binalar hem çok iyi sonuçlar verir hem de uygulama fazla zaman almaz. Uygulama, maksimum 4 ay içerisinde tamamlanmakta ve daire sahiplerine teslim edilmektedir. Binalar, bu süreçte tıpkı yeniden yıkılıp yapılmışçasına güçlenmektedir. Bu aşamada binanın ilk yapılış aşamasında nasıl bir kaliteye sahip olduğu ve eksik malzeme kullanıp kullanmadığı da çok önemlidir, buna göre maliyet artış da söz konusu olabilir. Aynı zamanda güçlendirme için yapılan masrafın daire başına hesaplandığını da söyleyebiliriz. Tabii ki binanın kat sayısı da önemlidir.Dubleks / tripleks gibi yapılarda ise yapıları güvenli hale getirmek çok katlı yapılara göre ekonomik ve hızlı olabiliyor.”

Dinçel son olarak, “2000 yılı öncesi yapı stoku fazla olan 1.derece deprem bölgesi SÜLEYMANPAŞA ilçemizde konu önem arz etmektedir. Güçlendirme konusu imalatın hangi amaçla yapıldığını bilen tecrübeli teknik eleman gözetiminde ve amacını anlamış iyi bir ekip tarafından yapılması son derece önemlidir. Akad Ltd. Şti faaliyet alanında önemli projelere katkıda bulunmuş sertifika ve saha deneyimine sahip kadrosuyla bölgemizde faaliyet göstermektedir.” Dedi.

Haber Tarihi : 18.09.2020