Call Of Duty Moden Warfare Oyunu İncelemesi

Haber Teknoloji

2011 yılında Moden Warfare 3’ün yayınlanmasıyla seri adeta önemli ölçüde bir satış grafiği yakalamış ve 2013 yılında ise bu oyuna gönüllü olarak Türkçe seslendirme projesi gerçekleştirilmiş ve böylelikle Türkiye’de oyuna olan ilgili daha fazla artmıştı.  Şimdi ise Modern Warfare hikaye bütünlüğünden farklı olarak oluşturulan ve Captain Price’nin olduğu oyun 25 ekim tarihinde yayınlandı. Bakalım oyun nasıl görünüyor?

 

 

Öncelikle Captain Price’a değinecek olursak, aslında bu karakter serinin 2003 yılında yayınlanan ilk oyununda 2. Dünya savaşında görev alan Yüzbaşı Price ile aynı olduğunu bilinir fakat, Modern Warfare’da torunu olduğunu söyleyebiliriz.  MW serisinde bir hayli yaşlı görünen Price bu oyunda biraz genç gösterilmeye özen gösterildiğini görüyoruz aslında, aynı zamanda Price’ın dönüşüyle herkesi heyecanlandırdı.  2018 Yılında yayınlanan Black Ops 4’ün bir ana senaryoya sahip olmamasıyla birlikte insanların yeni Moden Warfare oyunundan hikaye açısından beklentisi büyüktü.

 

 

Aynı zamanda oyunun hikayesine kısaca değinecek olursa; Call of Duty Moden Warfare Gürcistan’da geçen bir hikayeye sahip. Arap halkın Rusya tarafından yıllarca bastırılmasıyla birlikte Rusya’ya karşı direnen karakterler Farah ve Hadir ön plana çıkıyor.

Bahsedilen karakterler, çocukluğunda Rusya’nın gerçekleştirdiği kimsayasal kaldırıya maruz kalıp, ailesine kaybediyor ve esir olarak büyük ve intikam yemini etmesiyle hikayenin ön cephesini oluşturuyor.

 

Bir yandan Price ve Ekibi Terör saldırılarını önlemeye çalışırken, çalınan kimsayasal gazın kullanılması endişesiyle (3. Dünya Savaşını başlatabilir) peşine düşülüyor

 

Modern Warfare,  tam tamına 13 farklı bölümden oluşuyor bu bölümlerin isimlerini sıralayacak olursak;  Fog of War Piccadily, Embedded, Proxy War, Clean House, Hunting Party, The Embassy, Highway of Death, Hometown, The Wolf’s Den, Captive, Old Comrades, Going Dark ve son olarak İnto the Furnaca gibi bölümlerinden oluşmakta.

 

Oyun hikayesel olarak, ilk 2 bölümde bir heyecan yaratıyor fakat sonraki bölümlerde olağan şekilde ilerlemeler ile oyun devam ediyor, tabii oyun zorluğuna göre oyun birden fazla düşman spawn edip sizi öldürmeye gayret ediyor.

 

Oyunun hikayesel finali genel olarak, Battlefield 4’e benzer bir finale sahip olduğunu söyleyebiliriz, hikaye olarak kısaca açıklayacak olursak,  Oyunda insanların ilgisini çeken tek şey Price’dı  oyuncular önceki seriye ait bir hikaye aradığı için bu oyunu büyük bir beklentiler içerisine girdi.  Hikaye genel olarak diğer, serilere göre ve oyuncuların deneyimleri üzerine, hikayenin çok fazla ilgi çekmediğini de söyleyelim. Hikaye moduna bir puan verecek olursak; Price’nın hatırına 6/10 puanı hakediyor.

 

Multiplayer kısmına değinecek olursak, Call of Duty serilerinin Multiplayer kısımlarında bilinen tek gerçekten (Black Ops 4 haricinde) Koş, öl ve tekrar spawn ol ve bu dejavuyu yaşatarak sizi moddan soğuttuğuydu. Fakat işler Moden Warfare’de değiştiğini görüyoruz, aynı zamanda hikaye’deki açığı Multiplayer modunun kapattığını söyleyebiliriz aslında.

 

Multiplayer modu daha çok Doğru stratejik hamlelerin yapılabileceğini ve böylelikle oyunun kazananı sizin olabileceğiniz konusunda bir şansınız oluşuyor aynı zamanda.

 

Diğer oyuncunun sizi göremeyeceği noktalardan saldırı gerçekleştirebilme imkanlarını yaratmanız için şahin edasıyla iyi bir gözlem yapabilmeniz ve sonrasında en uygun kanattan saldırabilme imkanı doğuyor.  Hikayesel ve Multiplayer kısmında oyunun silah dengesi oldukça iyi bir şekilde stabilize edildiğini görmek mümkün ve bu sayede daha iyi bir oyun gerçekleştirebiliyorsunuz. Oyun oynanış konusunda oldukça akışı oldukça iyi olduğunu buradan aktaralım aynı zamanda.

 

Multiplayer modunda ufak tefek, bazı sorunlar olduğunu da dile getirmek gerekiyor, bu sorunlarıda yeni yayınlanmasına verilir ve ilerleyen zamanlarda gelen güncellemeler ile birlikte düzeltilebilir.

 

 

  Son olarak, Co-op moduna değinelim. Oyunun ana senaryosundan bağımsız bir şekilde ilerleyen bir mod ile karşılaşıyoruz,  eğe arkadaşlarınız ile birlikte takım halinde girmey düşüyorsanız, oldukça eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.  Fakat oyun henüz yeni olmasına rağmen, uzun bir süre boyunca maç bulamadığı zamanlarda mevcut.  Zorlu bir mod olması sebebiyle, insanlar şimdilik Hikaye ve Multiplayer modlarını denediği için fazla ilgili göstermiyor olabilir, ilerleyen zamanlarda yapacak bir şey kalmayınca Co-op modu ilgi görebilir.

 

Oyun yeni olduğu için henüz oyun içerisinde özellikle hikaye kısmında ciddi hatalar (buglar) göze çarpıyor bu hatalar yakın zamanda düzeltilirse, oyun daha iyi bir hale geleceğinden bir şüphe yok.

Hikaye konusunda yetersizlikler mevcut, bu yetersizliği aynı zamanda Muitplayer ile kapatılmaya çalışmış, kısmen başarılı olsa da oyuncular Call of Duty serisinde ciddi anlamda akıcı ve etkileyici hikayeye sahip bir oyun beklentisine girdi.

 

Multiplayer modu tam anlamda isteneni vermiş olsa da halen pek çok zorlukları da olduğunu buradan belirtelim. Eğer oyunun hikayesine değer verip, edinen bir oyuncuysanız bu oyunun hikayesi sizi pek etkileyemeyebilir.

Oyunla ilgili genel bir puan verecek olursak; 60/100 diyebiliriz. 

Haber Tarihi : 03.11.2019