“Camilerin Fatura Mağduriyeti Giderilmeli”

Haber Süleymanpaşa Gündem

Camilerin elektrik faturalarına yönelik Diyanet-Sen’den çağrı geldi. Diyanet-Sen Tekirdağ Şubesi elektrik şirketlerinin bu konuda bir an önce adım atmasını talep etti. Yapılan açıklamada, “Camilerin ısınma ve soğutmadan kaynaklı elektrik faturaları cami görevlileri, cemaat ve elektrik şirketlerini karşı karşıya getirmeye devam ediyor” denildi.

Diyanet-Sen Tekirdağ Şube başkanı Adem Yaryıkan tarafından yapılan yazılı açıklamada, camilerin elektrik faturaları ile ilgili adım atılmasını istedi. Açıklamada, “Camilerde hali hazırda uygulanan çift elektrik abonelik sistemi ile camilerin aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanırken, ısınma ve soğutma giderleri vatandaşlardan toplanan paralarla ödenmeye çalışılıyor. Ancak kışın soğuk aylarda ısınma giderlerinin çok yüksek olması yüksek elektrik faturalarına ve borçların ödenememesine sebep olmaktadır. Borçların ödenememesi ve yeni faturaların eklenmesi elektrik şirketlerini cami elektriklerini kesme noktasına getirmiştir” ifadeleri kullanıldı.

“Din görevlilerinin caminin elektriğini ödemek, cemaati kışın ısıtmak, yazın serin bir şekilde ibadet etmelerini sağlamak gibi bir görevi olmadığı halde vatandaşların uygun ortamlarda ibadet edebilmesi için elinden geleni yapan din görevlilerimiz maalesef elektrik şirketleri tarafından borcun muhatabı olarak görülmesi, vatandaşlar tarafından da sürekli para toplamak zorunda kaldığı için rencide edilmesi bizleri üzmektedir” denilen açıklamada elektrik faturalarını ödemek için vatandaşlardan istenen bağışlar hem vatandaşları hem de para toplamak zorunda kalan din görevlilerini bıktırdığı kaydedildi.

BİR AN ÖNCE ADIM ATILMALI

Aydınlatma giderlerinin çözüldüğü ancak ısıtma ve soğutma giderlerinin halen çözülemediğinin aktarıldığı açıklamada, “Diyanet-Sen olarak toplu sözleşmeye taşıdığımız cami elektrik faturalarının genel bütçeden karşılanması maddemiz ile cami aydınlatma giderleri genel bütçeden karşılanmaya başlanmış ve sorun kısmi olarak çözülebilmiştir. Çözüm odaklı sendikacılık yapan Diyanet-Sen camilerimizin ısınma ve soğutma giderlerinin de genel bütçeden karşılanması konusunu önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Diyanet İşleri Başkanlığı Kurum İdari Kurulu Toplantısı’na tekrar taşıyarak bir an önce konunun çözüme kavuşması için önerilerini sunacaktır. Kamu hizmeti veren camilerimizin ısınma ve soğutma giderleri genel bütçeden ayrılacak bir ödenek ile karşılanmalı; camilerimizi, din görevlilerimizi ve ibadet için camiye gelen cemaati rahatlatacak adımlar bir an önce atılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Haber Tarihi : 30.06.2020