Cumhuriyet 97 Yaşında

Haber Süleymanpaşa Gündem

Tekirdağ’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Tarihi Valilik önünde düzenlenen Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.

Tekirdağ Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Tarihi Valilik önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törende şeref defterini imzalayan Vali Aziz Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: “İstiklal ve istikbalimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk; En büyük eseriniz olan Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıldönümünü, Türk Milleti olarak büyük bir heyecanla idrak ediyoruz. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyetin ilanı, milletimizin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biridir.  Türkiye Cumhuriyeti’ni büyük imkansızlıklar içinde kurarak bizlere emanet ettiniz. Bizler de Türkiye Cumhuriyeti’ni sürekli olarak gelişen ve değişen dünyada hak ettiği konuma getirmek, her bakımdan üstün ve müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak için milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak, tarihsel bağlarımızı unutmayarak, aklın ve bilimin öncülüğünde bütün gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.97. kuruluş yıl dönümünde aziz hatıranızı yâd ediyor, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Albayrak mesajında, “Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri ve bizlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 97. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğu içerisindeyiz.

Özgürlük ve bağımsızlık idealiyle Kurtuluş Savaşı'nı kazanan milletimiz, 29 Ekim 1923'te en ideal yönetim şekli olan Cumhuriyet'e kavuşmuştur. Cumhuriyet'in ilanı, Türk tarihinin en büyük çağdaşlaşma, demokratikleşme ve kalkınma projesidir. Atatürk'ün önderliğinde başlatılan devrimler ülkemizin her alanında gelişmesi ve ilerlemesinin önünü açmıştır. Cumhuriyet yönetimi hukuk devleti anlayışını beraberinde getirmiş ve başta kadınlar olmak toplumun tüm kesimleri kanunlar önünde eşit hale gelmiştir. Cumhuriyet vatandaşı olmak; fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür bireyler olmak demektir.

Cumhuriyet nesilleri olarak atalarımızın mirası ve gelecek nesillerin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatmak ve yüceltmek en temel ilkemizdir. Üstlenmiş olduğumuz tarihsel sorumluluğun bilinciyle ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak için durmadan ve yılmadan çalışacağız. Bununla beraber Atatürk'ün ilke ve devrimlerini yeni nesillere en güzel şekilde anlatmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, yurdumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyet'imizin kurucusu Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelenin kahramanlarını şükran ve saygıyla anıyor, tüm halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum” ifadelerine yer verdi.

Törenin ardından açıklamada bulunan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, “Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizlere Türkiye Cumhuriyeti’ni ve bu güzel vatanı armağan eden atalarımızın, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını veren şehitlerimizin ve gazilerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunarak, çelengimizi sunduk. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu, şanlı tarihimizin zaferleri daim olsun,” diye konuştu.

Törene Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,  Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Başsavcı Soner Gül, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Baro Başkanı Av. Sedat Tekneci, Vali Yardımcısı Ali Dursun, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb. Osman Kılıç, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, il protokolü, AK Parti İl Başkan Vekili Mülahim Kuru, CHP Tekirdağ İl Başkanı Şenel Zeynel Saygı, MHP İl Başkanı İlker Yücel, İYİ Parti İl Başkanı Sertaç Alkaya, Gelecek Partisi İl  Başkanı Recep Nişancı, STK’lar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Haber Tarihi : 29.10.2020