Cumhuriyet Halk Partisi 98 yaşında

Haber Süleymanpaşa Gündem

Cumhuriyet Halk Partisi 98 yaşında.

Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşunun 98. Yılı dolayısıyla, Tekirdağ Milletvekilleri Faik Öztrak, Candan Yüceer, İlhami Özcan Aygun ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak kutlama mesajı yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayımladı, Öztrak yayımladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “"Ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak, parti üyelerinin bozulmaz andıdır."Ettiğimiz andı hiç unutmadan, İki büyük eserin de emanetimizdir. Gururla, onurla, ilk günkü heyecanla, CHP 98 yasında”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Atatürk’ün ilke ve devrimlerini koruyan en köklü kurumsal yapılardan biri olduğunun altını çizen Yüceer yayımladığı mesajında, “Bugün 9 Eylül 2021, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yıl dönümü. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 15 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru ile yola çıkmasıyla başlayan Millî Mücadelemiz İzmir’de düşmanın denize dökülmesiyle son buldu. 9 Eylül 1922’de, emperyalizme ve emperyalizmin işbirlikçilerine karşı, dünyada verilen en şanlı mücadeleyi milletimiz kazandı. Tüm mazlum milletlere umut oldu. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın zaferle taçlandırılmasının ardından ülkemizin bağımsızlığının adım adım inşa edilmesine sıra geldiğinde 9 Eylül 1923 günü Cumhuriyet Halk Partisi kuruldu.

Kurtuluş Savaşı kahramanlarının savaş meydanlarında kurduğu, ‘kurtuluşun ve kuruluşun partisi’, 98. Yaşında! Cumhuriyetimizle yaşıt olan partimiz, sadece bir siyasi oluşum olmanın ötesinde, Millî Mücadelemizin egemenlik ve bağımsızlık bilincini, Cumhuriyet değerlerini ve Önderimiz Atatürk’ün ilke ve devrimlerini taşıyan en köklü kurumsal yapılardan biridir. Cumhuriyet Halk Partisi yalnızca geçmiş güzel günlerin partisi değildir. Cumhuriyet Halk Partisi bugündür ve gelecektir, umutlu ve mutlu yarınlardır. Barışın, demokrasinin, adaletin, insan haklarının temel hak ve özgürlüklerin bu ülkedeki tek teminatıdır. Cumhuriyet Halk Partisi geçmişten aldığı gücü ve birikimi yarınlara taşıyabilecek tek siyasi harekettir. Ülkemizi içine düştüğü karanlıktan çıkaracak olan partidir. Nasıl ki, tarihimiz boyunca karanlıkla mücadele ettiysek, şimdi de aynı kararlılık ve azimle bu karanlıkla mücadele edeceğiz ve kazanacağız. Biz kazandığımızda Türkiye kazanacak. Gelecek kazanacak. Umut sosyal devlet, umut Cumhuriyet Halk Partisi’dir.

Bu bilinç ve sorumlulukla, nasıl bir baskıyla karşılaşırsak karşılaşalım Atatürk ilke ve devrimlerinin izinde, cumhuriyete olan inancımızla, demokrasi ve adalet mücadelemize devam edeceğiz. Partimizi ‘Benim iki büyük eserim vardır. Biri Cumhuriyet Halk Partisi, diğeri Türkiye Cumhuriyeti’dir’ sözleriyle anlatan Atatürk’e Cumhuriyetin ve partimizin kuruluşunun 100. yılında, Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırmış kadrolar olarak, tarihimizi bir kez daha umut dolu yarınlar için yazacağız.

Ülkemizi sarmaya çalışan karanlığa, kadınları, çocukları, doğamızı ve yurttaşımızın emeğini hedef alanlara geçit vermeyeceğiz. Atatürk ilke ve devrimlerinin yol göstericiliğinde iktidar hedefimize ulaşacağız.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. kuruluş yıl dönümünde başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve silah arkadaşlarına, 98 yıl boyunca partimizin güçlenmesi için mücadele eden İl-İlçe yöneticilerimize, tüm Cumhuriyet Halk Partilere şükranlarımı sunuyorum. Bir neferi olmaktan onur duyduğum, demokrasiye geçişin ilk adımı, cumhuriyetin, Atatürk ilke ve inkılaplarının yılmaz savunucusu olan Cumhuriyet Halk Partimizin, halkın partisinin 98. kuruluş yıl dönümünü kutluyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’da partisinin kuruluş yıldönümü mesajıyla bir mesaj yayımladı. CHP’nin çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olduğunun altını çizen Aygun, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını atan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurulduğu günden bu yana çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi olmuştur.

‘Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ diyen Atamız, ülkeyi uzun süren savaşların ardından çağdaş bir ülkeye dönüştürmeyi amaçlamıştır.

Atatürk’ün Cumhuriyet rejimini getirirken söylediği gibi “Türkiye’de tüm gelişmeler Cumhuriyet’e göre olacaktır. Türkiye’de bugün olduğu gibi ileride de daha demokratik bir Cumhuriyet kurulacak ve bu Cumhuriyet hiçbir suretle Batı Cumhuriyet ilkelerinden farklı olmayacaktır.”

Atamızın ışığında yol alan CHP olarak ana hedefimiz; Cumhuriyet rejimini daha ileri ve demokratik laiklik çizgisine evrimleştirmektir. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk devrimlerinin, bağımsızlığın, laikliğin ve aydınlığın partisidir. Cumhuriyetimizi yeniden ayağa kaldırmak ve parlamenter sisteme dönmek; demokrasiyi güçlendirmek, liyakat ve hukukun üstünlüğünü esas almak üzere çıktığımız bu zorlu yolda hepimize tarihi görevler düşüyor.

Umut meşalesini daima taşıyarak var gücümüzle mücadele edecek ve bu yolsuzluklarla örülmüş tek adam rejimine son vereceğiz.

Tüm yol arkadaşlarıma bu meşakkatli yolda başarılar dilerim. Cumhuriyet Halk Parti’mizin 98. yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da, sosyal medya hesabı üzerinden bir kutlama mesajı yayımladı. CHP 98 Yaşında etiketiyle yayımladığı mesajda Albayrak şunları kaydetti: “Cumhuriyetimiz en büyük değerimizdir. Kuruluşun ve Kurtuluşun Partisi 98 Yaşında..

98 yıl önce kurulan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin demokratikleşme, çağdaşlaşma ve kalkınma mücadelesine öncülük eden ulu bir çınardır. Yüce Türk milletinin bir ferdi olarak Ebedi Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yolunda yürüyor ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin bir mensubu olmaktan gurur duyuyorum.”

Haber Tarihi : 09.09.2021