ÇYDD Tekirdağ Şubesi’nden Basın Açıklaması

Haber Gündem

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, tüm Türkiye genelinde basın açıklaması yaptı.

Enes Kara’nın intiharının ardından gündemle ilgili, Çağdaş Yaşamı Düzenleme Derneği tarafından ülke genelinde basın açıklaması yapıldı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Tekirdağ Şubesi tarafından kamuoyu ile paylaşılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “’Bütün Ümidim Gençliktedir!’ diyen büyük Atatürk’ün gençliği bu çaresizliği hak etmiyor! Türkiye Cumhuriyeti tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi olmayacak.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, 20 yaşındaki Enes Kara, kendi isteği ve iradesi dışında ailesinin baskısıyla kaldığı cemaat yurdunda yaşamına son verdi. Ne acı ki Enes ilk değildi.

Gençlerimizin kendilerini güvende hissetmedikleri, eğitim haklarının kısıtlandığı, barınma olanaklarının çok zorlaştığı ve en önemlisi yaşam haklarının hiçe sayıldığı bu ortamda, geleceğe dair utları da siyasi çıkarlar, ekonomik sıkıntılar, ailevi ve toplumsal baskılar karartılıyor.

Her geçen gün kararan geleceğimiz karşısında hepimiz derin üzüntü duyduğumuzu dile getiriyoruz ancak üzgün olmak yeterli değil! Tarikat ve cemaat yurtları derhal kapatılmalı; sosyal devlet, çağdaş ve parasız yurtları tüm öğrencilerin kullanımına sunmalıdır.

Cumhuriyet değerlerini yok sayan, çağdaş, laik ve demokratik toplum düzenini yok etmeye çalışan bu tarikat ve cemaat yapıları karşısında önce gençlerimizi ve sonra da geleceğimizi kaybediyoruz. Hekimlik gibi önemli bir mesleğin bile geleceğinin olmadığını düşündürten bu karanlık yapılara göz yumamayız.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak, Büyük Atatürk’ün gençlere emanet ettiği cumhuriyetimizi korumaya, laik bilimsel ve ücretsiz eğitimi savunmaya, geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin dimdik şekilde yanlarında olmaya devam edeceğiz!”

Haber Tarihi : 14.01.2022