“Doğu Trakya’da Yunan Zulümleri”

Haber Süleymanpaşa Gündem

Mehmet Ali Işıkgör’ün Osmanlı Türkçesi’nden günümüz diline aktardığı ‘Doğu Trakya’da Yunan Zulümleri’ kitabı çıktı.

1922 Yılında Trakya Cemiyeti tarafından belgelendirilen Trakya’daki Yunan Mezalimlerini, günümüz Türkçesine çeviren Mehmet Ali Işıkgör, konuyla alakalı bir ilke de imza atmış oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Işıkgör, “Kitap, Trakya’daki yerli halka, yapılan zulümleri anlatıyor. Yunanlıların işgal döneminde Ege’de ve Batı Anadolu’da yaptıkları zulüm ve işkenceleri biliyorduk. Bununla ilgili kayıtlar, belgeler ve yayınlar mevcuttu. Ancak Trakya’daki yapılan zulümler ile ilgili bu zamana kadar yapılan bir yayın yoktu. Kitap, bu anlamda bir ilk olma özelliğini taşıyor. Kitap Trakya Cemiyeti tarafından yazılmış ve basılmış. Trakya Cemiyeti, Yunan işgali sırasında Trakya’daki direnişi örgütlemek için İstanbul’a çekildiği sırada, Yunan mezaliminden dolayı Trakya’nın köylerinden kaçan halkın toplanıp bir karar aldığı ve Yunan zulümlerini dünyaya anlatmak için yaptığı bir çalışma. Trakya’da, Trakya’nın köylerinde yapılan zulümleri tek tek tespit edip, bu zulümleri belgelendirmişler. Ve bu belgelenen zulümleri toplayıp bir kitap haline getirip dağıtmışlar ve Trakya’daki Yunan zulmünü dünyaya duyurmaya çalışmışlar. Ben bu çalışmayı bir arşivde bulup günümüz Türkçesine aktardım” ifadelerini kullandı.

Mehmet Ali Işıkgör imzasıyla Ceren Yayıncılık’tan çıkan kitap, tüm seçkin kitapçılarda okuyucular ile buluşmayı bekliyor.

Haber Tarihi : 14.08.2020