“Dünyada Her Yıl 18 Milyon Kişi Kanser Oluyor”

Haber Gündem

Liv Hospital Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Profesör Doktor Celalettin Kocatürk, 4 Şubat Kanser günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Dünyada her yıl 18 Milyon kişinin kanser olduğunun altını çizen Kocatürk, “Dünyada her yıl yaklaşık 18 milyon kişi kanser oluyor ve ne yazık ki 10 milyon kişi hayatını kaybediyor. Son derece ciddi bir sayı. Ülkemizde de yaklaşık 200 bin kişi her yıl kansere yakalanıyor. Akciğer kanseri çok önemli. Dünyada yaklaşık her yıl 2 milyon kişi akciğer kanserine yakalanıyor. Ülkemizde de her yıl yaklaşık olarak 60 ila 70 bin kişi kansere yakalanıyor. Bu kanserlerin çoğu önlenebilir üstelikte. Çocuk çağında lösemi, genç erkeklerde testis, genç kadınlarda troid, yetişkinlerde kadınlarda en çok meme, erkeklerde ise akciğer kanseri en çok karşılaştığımız kanser türleri.  Ancak hem erkeklerde hem kadınlarda öldürücülüğü en yüksek olan akciğer kanseri. Kanserin nedeni genelde çevresel faktörler. Yaklaşık yüzde 90’ı çevresel yüzde 10’u ise genetik sebepten oluyor” dedi.

Kanserin vücudumuzda nasıl oluştuğunu aktaran Kocatürk, “Vücudumuzda bildiğiniz gibi milyarlarca hücre var. Her hücrenin bir görevi ve bir ömrü var.  O ömür dolduğu zaman programlanmış hücre ölümü denen apoptosis mekanizması ile hayatlarının sona ermesi gerekiyor hücrelerin. Bu aşamada hücrelerin yüzde yüzünü yapması gerekiyor. Bu aşamada her hücre yüzde yüzü yapamıyor. Ne yazık ki istenmeyen hücreler oluştuğunda o bir tümör hücresi oluşuyor.  Vücudumuzun savunma mekanizmaları o tümör hücresini hemen yakalayıp öldürüyor. Normalde birçok tümör hücresi herkesin vücudunda oluşuyor ama vücudumuzun savunma mekanizması bunu önlüyor. Fakat vücudumuzun savunma mekanizmalarından kaçmayı başaran tümör hücreleri üreyip çoğalıyorlar . Her seferinde ikiye bölünüyorlar ve ölmüyorlar. Ardından yayılıp vücudumuzun bütün enerji kaynaklarını tüketmeye başlıyorlar. Ve ne yazık ki sonu da birçok kez kötü oluyor” ifadelerini kullandı.

Kanserin önlenebileceğini vurgulayan Kocatürk, “Kanser önlenebilir. Kanseri önlemek için üç şeye dikkat etmek gerekiyor. Fiziksel aktiviteyi arttırmak, sağlıklı beslenmek ve alkol kullanımını azaltmakla tüm kanserlerin yüzde 30’u önlenebilir. Bunlara birde sigarayı eklersek yüzde 50’si azaltılabilir. Sigara kullanımı çok önemli. Özellikle akciğer kanserinde sigara ve tütün ürünleri çok önemli bir risk faktörünü oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü, Akciğer Kanserini önlenebilir hastalık olarak görüyor. Çünkü akciğer kanseri yüzde 87 oranında sigara kullanan kişilerde görülüyor. 3B Kuralını hiç unutmayalım. Başlama, bırak başvur. Sigaraya hiç başlamayalım. Başlamışsak eğer istersek bırakabiliriz. Ama 20 yıldan fazla sigara içilmişse, bırakılamamışsa doktora başvurulması gerekiyor.  Akciğer kanserinde erken tanı çok önemli. Akciğer çok büyük bir organ ve genelde geç bulgu veriyor. Bu nedenle Akciğer kanseri yüzde 80 bölgesel ve geç olarak tanı konabiliyor. Ama eğer erken tanı olursa Akciğer Kanserinin yüzde 92’si önlenebiliyor” açıklamalarında bulundu.

KETEM merkezlerinin kanserin erken saptanmasında büyük bir rol oynadığını vurgalayan Profesör Doktor Celalettin Kocatürk şunları söyledi: “Türkiye’de kanserin erken saptanması ile ilgili oldukça iyi gelişmeler var. KETEM Merkezleri var. Kanseri erken teşhis etmek, taramak ve eğitim çalışmaları yapmakla ilgili alanlarda çalışmalar yapılıyor. “

Erken tanının tedaviyi de kolaylaştırdığını ifade eden Kocatürk, özellikle pandemi döneminde çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Tedavi seçeneklerinin arasında cerrahi tedavi var. En etkili yöntem cerrahi tedavi. Eğer erken dönem cerrahi tedavisi uygulanırsa sadece akciğer kanseri değil tüm kanserler önlenebilir. Tüm kanserleri yenebiliriz. Yeter ki erken tanıyı koyalım.

Pandemi döneminde kanser tanısının konulması çok geç oldu.  Pandemi nedeniyle, şikayeti olduğu halde doktora gitmeyen birçok hasta var. Lütfen şikayetlerinizi ötelemeyin, çift maskenizi takıp hastaneye gidin. Mutlaka bir hekimle görüşün. Çok önemli bir hastalığın tanısını ve tedavisini geciktiriyor olabilirsiniz. Lütfen bu dönemi amansız hastalıklara yakalanmadan atlatalım.” Dedi.

Haber Tarihi : 06.02.2021