GÖRÜNTÜLÜ DİAFON SİSTEMLERİ NEDİR?

Haber Teknoloji

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile hayatımızın her alanında sunduğu avantajlardan faydalanırken güvenlik sektörüne de katmış olduğu fırsatları görmek mümkündür.

Görüntülü Diafon Sistemleri, apartman, villa, site ve iş yerlerinde kapıya gelen ziyaretçilerin kim olduğunu görmek ve sesli iletişim kurabilmek için kullanılan sistemlerdir. Gelen kişiyi bulunmuş olduğunuz mekana davet edip yüz yüze gelmeden güvenli bir şekilde iletişime geçme imkanı sunmaktadır. Görüşme sağladığınız şahısları tanıyor olmanız halinde sistemin bileşenlerinden olan dış kapıyı otomatik açan butonla giriş izni verilir. Ayrıca, evde olmadığınız zamanlarda kapıya gelen misafirleri hafıza ünitesine sahip olması özelliği ile kayıt altına alabilir sonrasında kayıtlar izlenerek ziyaretçiler görüntülenebilir.

Görüntülü Diafon Sistemlerinin sunduğu bir diğer avantaj ise Akıllı Ev Sistemi olarak da kullanılabilmeleridir.

 

GÖRÜNTÜLÜ DİAFON SİSTEMLERİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Görüntülü Diafon Sistemlerinden faydalanmak istenilen firma ve kullanılacak olan markalar için pazar analizi yapılması gerekmektedir.

Seçilen ürünlerin garanti süreleri, özellikleri gerekli yeterlilik belgeleri firma tarafından belirtilmesi gerekir. Cihazların çalışma prensipleri ve kullanım kolaylığına dikkat edilmelidir.

Cihazların 2 yıl garantili olduğu firma tarafından belgelendirilmelidir.

Bu sistemler konusunda alanında uzman, teknik bilgi sahibi olan yetkili kişi tarafından keşif yapılmalıdır. Bu alanda belirli bilgi ve birikim sahibi olmayan kişiler tarafınca yapılan montaj da ileride kullanıcıları sıkıntı verecek sorunlara sebep olabilir. Hatalı kurulum sağlaması sistemin verimli çalışmasını engeller ya da kurulum esnasında ürünlerin hasar görmesi hizmet garantisin bozulmasına neden olur ve bu durum telafisi olmayan maliyetleri doğurmaktadır.

Keşif esnasında göz önünde bulundurulması gerekenler önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

İnterkom Sistemlerinde kullanılacak ürünler ve ürünlerin markaları bina ve çevresinde yapılan keşfe göre belirlenmesi gerekmektedir.

Dış mekanda kameralı panelin montajının yapılacağı yerin doğru analiz edilerek belirlenmesi gerekir. Montaj yapılacak olan zeminin sert ve düz olması gerekir ancak uygun bir zemine sahip olunmaması durumunda özel montaj aparatları yardımıyla düzgün ve sert bir zemin haline getirilmelidir.

Dış mekana monte edilen Kameralı Zil Panelin açısı ve uygulandığı alan doğru tespit edilmelidir. Zile basan kişi bina giriş kapısı önünde ya da farklı bir açıda durmasına rağmen dairede bulunan monitör üzerinden net bir şekilde görüntülenmesi gerekir. Bu nedenle keşif anında montajın yapılacağı yerin açısı doğru bir şekilde belirlenmesi gerekir.

Sıva altı boruların çapı ölçülüp bilinmesi gerekmektedir, borunun çapına göre kablo ve marka seçimi yapılmalıdır. Sıva altı boruların çapı sistem için kullanılacak kablo için yetersiz olması halinde kablo güzergahı boyunca tesisatın daireler arasında birbirlerine geçmediği kontrol edilir. Her hangi bir kablo geçişi ya da sıva altı boru yoksa kablo şaftına uygun olup olunmadığına bakılması gerekir.

Daire içerisinde kullanılacak monitörlerin ve nereye takılacağı her daire için keşfi yapılarak belirlenmelidir. Ayrıca, Görüntülü Kapı Zilinin kullanılacağı daireye uygun olup olmadığının da belirlenmesi gerekmektedir.

Daire içerisinde kullanılan monitörün ekran çözünürlüğü, sahip olduğu çerçeve boyutları ve uygunluğu kullanım açısından oldukça önemlidir.

İleriye dönük düşünülerek evde yapılacak olan boya, badana ya da duvar kağıdı gibi etkenler için cihazlar direkt olarak duvara monte edilmemesi gerekir, cihazın vidalardan sökülmemesi gerekir. Bir duvar tavası ile cihazlar duvara monte edilebilir böylece İstenildiği zaman cihaz tekrar sökülüp takılabilir.

Sistemin olası bir arıza vermesi halinde teknik destek sunulması ve kolay yedek parça temini ve değişim imkanının olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Satın alınan Görüntülü Daifon Sistemlerinde garanti şartlarının geçerli olması için firmadan fatura talep edilmelidir.

Gazi Information Teknoloji Görüntülü Diafon Teknolojisi ile diğer Elektronik Güvenlik Sistemlerinde olduğu gibi yıllarca yüksek bir performans ile hizmet sunmaktadır.”

Haber Tarihi : 24.06.2020