Harita Kırmızıdan Yeşile Dönüyor

Haber Süleymanpaşa Gündem

Koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemler Tekirdağ'daki vaka sayısında büyük düşüşe neden oldu. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında Tekirdağ'ın yoğunluk haritasının rengi, kırmızıdan yeşile döndü. İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, bu başarıda filyasyon ekiplerinin rolünün büyük olduğunu söyledi.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, 265 ekip ile 200 bin kişiye filyasyon yaptıklarını ifade ederek, bu süre zarfında da hiç eksilmeden rehavete düşmeden hızlı bir şekilde sahaya intibak ederek çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kendilerine öğütlediği şekilde sahayı tam anlamıyla preslediklerini ifade eden Kalkan, "Kurumlar arası, valimiz önderliğinde çok sağlam iş birliği gerçekleştirdik. Filyasyon ekip sayılarımızı yüksek oranda sürekli besledik. Araç ve ekip sayılarımız için iş birliği içinde, milli seferberlik ruhu içinde çalıştık. Bu çalışmamızda da hayırsever kurumların ve kişilerin katkılarıyla bez torbalar hazırladık. Hastalarımızın ilaçları, bakanlığımız tarafından hazırlanıp bizlere gönderilen kullanım broşürleri, dezenfektan ve maske bu torbaların içine koyuldu. Kapılar çalındı, 'geçmiş olsun' denildi, hep birlikte başaracağız mesajı verildi" diye konuştu.

FİLYASYON 200 BİN KİŞİYE UYGULANDI

İl genelinde 265 filyasyon ekibinin görev aldığını kaydeden Kalkan, şöyle devam etti: "Zaman zaman alevlerin olduğu dönemlerde sayılarımızı daha yukarılara taşımakla birlikte 265 filyasyon ekibimiz sahadaydı. Bu ekibimiz aynı zamanda 100'ün üzerinde araçla desteklendi. Hiç bir sıkıntı yaşamadan, yaşatmadan sürekli takviye ettik ekiplerimizi. 200 binin üzerinde insanımıza filyasyonu gerçekleştirdik. Yine bu gerçekleştirme sırasında da bilgilendirmelerimizi yaptık. Kurduğumuz ekiplerimizle de hastalar taşınmadan evlerde sürüntülerini alındı, laboratuvara hızlı şekil de ulaştırıldı. Aldığımız geri dönüşlere göre de sahada ekiplerimiz evlere bu hazırladığımız çantalar ile ziyaret ettiler. Birlikte, millet devlet dayanışması ruhuyla çalışmalarımızı sürdürdük. Şunu söyleyebilirim ki; bu bir dinamik süreçtir. Zaman zaman yükselmeler ve alçalmalar olacaktır, tam bağışıklamalar tamamlanıncaya kadar. Bu süre zarfında da hiç eksilmeden, rehavete düşmeden hızlı bir şekilde sahaya intibak ederek, çalışmalarımız sürdürmekteyiz."

Haber Tarihi : 13.01.2021