Hikmet Ata Sorularımızı Yanıtladı

Haber Marmara Ereğlisi Gündem

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata ile, gündeme dair önemli bir röportaj gerçekleştirdik.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata, Marmaraereğlisi’nde devam eden çalışmalardan, Neden AK Parti’ye geçtiğine kadar, kamuoyunun merak ettiği soruları yanıtladı.

Soru: Marmaraereğlisi Belediye Başkanı olarak, iki yılı geride bıraktınız. Bu süreçte Marmaraereğlisi’ne neler yaptınız. Ne gibi çalışmalar yaptınız? Şuan da Nasıl bir Marmaraereğlisi Var?

Cevap: Marmaraereğlisi’ne iki yılda, söz verdiğimiz vaatlerin bir çoğunu yaptık diyebiliriz.Sahil düzenlememizin bir kısmı bitti. Bir kısmı devam ediyor. Yol çalışmaları yaptık. 29 bin ton asfalt ve beton yol çalışması yaptık. Kaplama yollar, kilit taşı ve meydan düzenlemeleri yaptık. TREDAŞ ile birlikte elektrik düzenlemeleri yaptık. 2021 yılı içinde de 200 kilometre yol yapmak niyetindeyiz. Bunu da yapacak gücümüz var. Toplamda 120 bin ton gibi bir asfalt dökmüş olacağız. Ardından Marmaraereğlisi’nin yolla alakalı bir sorunu kalmayacak.

Soru: Bir sonraki yerel seçimler 2024 yılında olacak. Bu kapsamda, bir bu kadar hatta bundan daha fazla süreniz var. Bu süre zarfında, görev süreniz boyunca ne gibi hizmetler yapacaksınız Marmaraereğlisi’ne?

Cevap: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile birlikte TESKİ arıtma yapacak. Bununla beraber altyapı çalışmaları başlayacak. Altyapı çalışmalarını görev süremizin sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz. Marmaraereğlisi’nin altyapı ve üstyapı ile alakalı bir sorunu kalmayacak. Bunların yanında arka deniz projemiz var. Mezbahaaltı-Güngörmez mevkii arasında yer alan halk arasında arka deniz olarak bilinen sahil için kıyı düzenleme projesi hazırlandı. Bunun da çalışmalarını en hızlı şekilde tamamlamayı hedefliyoruz. Marmaraereğlisi Belediyesi olarak, insanlara rahat ve mutlu yaşayacakları bir Marmaraereğlisi vaat etmiştik. Bunu da yerine getireceğiz ve verdiğimiz sözleri tutmuş olarak görev süremizi tamamlayacağız.

Soru: Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıkıntılara yol açtı. Koronavirüs Salgını çalışmalarınızı etkiledi mi? Ve salgın döneminde ne gibi çalışmalar yürüttünüz?

Cevap: Koronavirüs salgınının ülkemizde göründüğü andan itibaren maske üretimine başladık. Tekirdağ’da bunu yapan ilk belediye biz olduk. Yaklaşık 300 bin maske üretip, vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıttık. Personelimiz içinde gerekli önlemleri aldık. Personelimizde de koronavirüs vakası çok sık olmadı. Marmaraereğlisi genelinde de sıkıntı olmaması adına çalışmalarımızı aksatmadan sürdürdük. Sürdürmeye de devam ediyoruz.

Soru: Pandemiden dolayı, Marmaraereğlisi’nde yazlıkları olanlar memleketlerine dönmedi. Ve Marmaraereğlisi’nin nüfusu yaklaşık beş katına çıktı. Bu durum Belediyenin çalışmalarına ekstra nasıl bir yük bindirdi? Siz bu durumda ne gibi önlemler aldınız?

Cevap: Normalde bu zamanlarda 4 ya da 5 çöp arabamız çalışmazdı. Sahadaki ekipmanlarımız ve personellerimiz yeterli oluyordu. Bu dönemde hiç çalışmayan arabamız olmadı. Temizlik işlerini yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Burada normalde kışın kapatan esnafımız vardı. Onlarda kapatmadı. Marmaraereğlisi’nin nüfusu resmi olarak 27 bin ama şuan nüfusumuz 100 binin üzerinde. Tabi ki iller bankasından Marmaraereğlisi’ne 27 bin nüfusa göre bir pay ayrılıyor. Biz 27 bin kişiye gelen payla yaklaşık 100 bin kişiye hizmet etmeye çalışıyoruz. Ancak Marmaraereğlisi’nin nüfusu yazın 300 binin üzerine çıkıyor. Ve biz çalışmalarımızı yaparken, planlarımızı yaparken 300 bin kişiye göre planlar ve çalışmalar yapıyoruz. 300 bin kişiye göre yol yapmak zorundayız, 300 bin kişiye göre temizlik hizmetlerini yapmak zorundayız. Yazın artan nüfustan dolayı bu gibi durumlara hazırlıklıydık. Ve çalışmalarımızı ona göre yaparak, Marmaraereğlisi’nde bir sıkıntının olmamasını, belediye hizmetlerinde bir aksaklık olmamasını sağladık. Nüfusumuzun şuan olması gerekenden 5 katı fazla olmasına rağmen Marmaraereğlisi Belediyesi olarak, her vatandaşımıza en iyi hizmeti verdik.

Soru: 2019 yerel seçimlerinde siz Demokratik Sol Parti’nin adayı olarak seçimlere girdiniz ve Demokratik Sol Parti’nin adayı olarak Marmaraereğlisi Belediye başkanı oldunuz. Ancak daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçtiniz. Bu geçiş nasıl ve neden oldu?

Cevap: Biz daha önce zaten AK Parti’den aday olmuştuk. 2019’da Demokratik Sol Parti’den aday olduk ve halkımızın bizim yanımızda oldu. Halkımızın oyları sayesinde Marmaraereğlisi Belediye başkanı olduk. Yaklaşık bir buçuk yıl DSP’li belediye başkanı olarak bu görevimizi devam ettirdik. Ardından daha çok hizmet emek amacıyla, Marmaraereğlisi için kapıların daha çabuk açılması amacıyla, AK Parti’ye geçtik ve Marmaraereğlisi’ne daha iyi hizmet etmek adına çalışmalarımıza buradan devam ediyoruz.

Soru: Marmaraereğlisi’ne hizmet olarak olsun, hükümet ile olan ilişkiler olarak olsun, AK Partili Belediye Başkanı olmak ile DSP’li belediye başkanı olmak arasında nasıl bir fark var?

Cevap: Çok büyük bir fark olmadı. DSP’li Belediye Başkanıyken de bizi ayırmadılar. Kendilerinden biri gibi gördüler. Ama tabi AK Parti Belediye başkanı olunca kapılar biraz daha rahat açılıyor. Bunu net söyleyebilirim. Somut olarak örnek vermek gerekirse, yıllardır uğraştığımız kat irtifalı arsalara ruhsat verilmeme durumu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un gelmesiyle hızlı bir şekilde çözülmüş oldu. Daha önce Ankara’ya konuyla ilgili yazılar yazıp, müracaat yapmıştık. Belki bu döneme nasip oldu ama önemli olan sorunun çözülmesiydi. Bunu da başarmış olduk.

Soru: DSP’den AK Parti’ye geçmeniz, DSP genel merkezinde, buradaki parti teşkilatında ve kamuoyunda nasıl karşılandı? Seçmenlerinizin tepkileri neler oldu?

Cevap: Bize oy veren vatandaşlarımızın en az yüzde 90’ı mutlu ve olumlu karşıladı. Bizden de beklenti haliyle yükseldi. Hizmetlerde beklentiler daha da fazlalaştı. Yüzde 5 ila 7’lik bir kesimden, biz oyu size DSP’deyken verdik gibi bir tepki oldu ama hizmet olduğu zamanda o vatandaşlarımızı da memnun edeceğimize inanıyorum.

Soru: Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca imar yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, yeni inşa edilecek binalara "yağmur suyu toplama sistemi" kurulması zorunluluğu getirildi. Marmaraereğlisi Belediyesi olarak yeni inşa edilecek binalara bu bağlamda çalışmalarınız oldu. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Cevap: Bizim belediye olarak kapalı sistem sulama konusunda çalışmalarımız vardı. Bu konuda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile beraber çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında da, yağmur sularını depolayıp tekrar kullanmak amacıyla ruhsat vereceğiz. Vatandaşlarımızdan talep edeceğiz. Suyumuz boşa harcanmasın, boşa gitmesin amacıyla bu konuda gerekli çalışmaları yapacağız.

Soru: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Cevap: Marmaraereğlisi, tarih, turizm ve tarımın bir arada olduğu, insanların birbirine saygı duyduğu, çok güzel bir ilçemiz. Bu güzellikleri korumak ve geliştirmek için elimizden geleni yapacağız. Tekirdağ Yeni İnan Gazetesi’ne böyle bir röportajı yaptığı ve misafirimiz olduğu için çok teşekkür ediyorum. Çalışma hayatınızda başarılar diliyorum.

Haber Tarihi : 23.02.2021