İhracatta Hedef ABD

Haber Süleymanpaşa Gündem

ABD pazarındaki dinamikleri ve pazara giriş süreçlerine dair Trakya Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen İhracatta Hedef ABD webinarı dijital ortamda gerçekleştirildi. Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in moderatörlüğünde konunun uzmanlarıyla gerçekleştirilen webinarda, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay bir konuşma yaptı.

Günay, “Türkiye Ticaret Merkezi (TTM); Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle ve oda-borsaların katkılarıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Şikago kentinde açıldı.

Türkiye’den sanayici ve tacirlere, ABD’de şirket kurulmasından satış sonrası hizmetlere kadar her alanda ‘tek durak ofis’ prensibiyle yardımcı olması amaçlanan Türk Ticaret Merkezi, TOBB tarafından yurtdışında açılan ilk ‘Türkiye Ticaret Merkezi’ olma özelliğini taşıyor.

Türk sanayicisi ve tacirinin ürünlerini ABD pazarına taşımak ve orada kalıcı olmasını sağlamak üzere hayata geçirilen TTM, Turkish Trade Center Chicago (TTC Chicago) ismiyle, 10 bin metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor.

Bu proje ile ülkemizin makroekonomik hedefleriyle uyumlu olarak sanayicimizi ve ürünlerimizi yurtdışına taşınması amaçlanıyor. Dünyanın en büyük pazarı olan ABD’de, stratejik bir merkez olan Şikago’da, O’hare Havalimanının hemen yanında 10 bin metrekarelik bir yer seçildi. Burada ofis depo gibi fiziki imkânların yanı sıra şirketlerimizin ABD’de duyabileceği her türlü hizmeti ABD’de yerleşik Türk ve Amerikalı profesyonel ekiple a’dan z’ye hizmet veriliyor.

TTM, Türk şirketleri için bir tek durak hizmet noktası olacak. Oradaki arkadaşlarımız şirket kuruluşundan, satış ve pazarlamaya, dağıtım ve lojistik işlerine kadar tüm işlerinde şirketlerimize yardımcı oluyorlar. İşletmelerimiz isterse onlara ABD’de profesyonel bir satış elemanı tahsis edilebiliyor. Bu profesyoneller Türk ürünlerinin satılması için tüm ABD’yi dolaşıyor” ifadelerini kullandı.

-Neden Şikago?

Günay, “TOBB ve Ticaret Bakanlığı tarafından 20 trilyon doları aşan Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), 350 milyonu aşan nüfusu ve yıllık 2,1 trilyon dolarlık ithalatıyla hedef ülke olarak seçilen ABD ile Türkiye arasında aynı zamanda 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi bulunuyor.

Şikago; dünyanın beşinci büyük metropol ekonomisi olması, ABD’nin en önemli ticaret ve lojistik merkezlerinden biri olması ve Fortune 500 listesindeki 37 şirketin merkezine ev sahipliği yapması ile dikkat çekiyor. 300’den fazla şirketin de lojistik merkezi konumundaki kentin, TTC Chicago’nun kuruluşuyla birlikte Türk şirketleri için ABD’de yeni merkez üs olması bekleniyor.

TTC Chicago’da Türk şirketleri için ofis, depo, showroom, lojistik hizmetleri gibi fiziki hizmetlerin yanı sıra pazara giriş, şirket kuruluşu, satış ve pazarlama desteği, tedarik zinciri yönetimi ve satış sonrası hizmetler verilecek.” dedi.

Başkan Günay’ın konuşmasından sonra Barlas Consulting Kurucusu Okan Barlas, SEND4US Kurucu Ortağı Faruk Onur Kutlubay ve Yaşam Health LLC Kurucusu Dr. Cihan Çömez tarafından Amerika’daki iş faaliyetlerine ilişkin birer konuşma gerçekleştirdiler ve katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Haber Tarihi : 04.03.2021