İKİNCİ ÜRÜNDE MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ÖDENSİN

Haber Bölge Haberleri

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ikinci ürüne mazot ve gübre desteği de verilmesini istedi.

Konuyu bir soru önergesi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye de soran CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu krizden çıkış yolunun üretim olduğunu bunun için de üreticiyi var gücüyle desteklemesi gerektiğini söyledi.

Halen ikinci ürün eken üreticilerin sadece prim desteği aldığını mazot ve gübre desteğini alamadığını ifade eden Doç. Dr. Okan Gaytancoğlu bu desteklerin de mutlaka verilmesi gerektiğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığına “Tarım topraklarımızın veriminin arttırılması, tarım üretimi yapılabilecek bütün alanların üretime kazandırılması ve üretilen her ürün için çiftçilerimizin desteklenmesine yönelik çalışmanız var mıdır?” diye soran Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde birçok yörede ikinci ürün yetiştirmek için uygun şartlar var. Bu şartları değerlendirip, çalışan ve üreten çiftçilerimize devletimizin destek olması gerekiyor. Oysa şu anda ikinci ürün ekenler adeta çalıştıkları için cezalandırılıyor, mazot ve gübre desteği alamıyor.

Bir an önce bu yanlış düzeltilmeli ve üreten çiftçimiz hak ettiği destekleri tam olarak, zamanında almalıdır. Türkiye’nin krizden çıkış yolu bir an önce üretim ekonomisine geçmesi bunun için de üreticisini desteklemesidir. ”

Haber Tarihi : 05.06.2020