İYİ Partililer Çevre Temizliğinde

Haber Süleymanpaşa Gündem

İYİ Parti Tekirdağ teşkilatı 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile Değirmanaltı sahilini temizledi.

Temizlik, İYİ Parti Genel Merkezi Doğa ve Çevre Politikaları Başkanlığı öncülüğünde 81 ilde yapıldı. etkinliğe katılım yoğun oldu. Değirmenaltı Plajı'nda çevre temizliği yaparak, farkındalık oluşturdu.

Etkinliğe İYİ Parti İl Başkanı Sertaç Alkaya, İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Darıcı ve Partililer katıldı.

Etkinlikte konuşan İyi Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Canan Büyükekşi evre kirliliğinin boyutlarına dikkat çekmek ve çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Bu etkinliğin Süleymanpaşa ve Marmara Ereğlisi ilçelerinde eş zamanlı düzenlendiğini de ifade eden  Büyükekşi şunları kaydetti: “Bizler İYİ Parti Doğa ve Çevre Politikaları Başkanlığı olarak, çevre kirliliğinin boyutlarına dikkat çekmek ve çevre duyarlılığını arttırmak amacıyla, bugün denize kıyısı olan tüm illerimizde sahillerimizi temizliyoruz. Tekirdağ ilimizde Süleymanpaşa ve Marmara Ereğlisi ilçelerimizde şu anda aynı etkinliği gerçekleştiriyoruz. Son zamanlarda en büyük çevre felaketi olan Marmara Denizi'nde yaşadığımız ölümcül deniz salyası salgınını hepimiz çaresizlikle izliyoruz. Aylardır deniz yüzeyini ve derinleri saran deniz salyasının yoğun ve kalıcı olması büyük bir tehlikeyi haber veriyor, yani Marmara Denizi ölüyor.

- Küresel ısınmanın etkisiyle denizlerin aşırı ısınması,

- Endüstriyel, tarımsal ve  evsel atıkların denizlere boşaltılması,

- Kıyı şeridinin doldurulması yada inşaat atıklarının dökülmesi,

- Gemi atıklarının dökülmesi

gibi birçok etkenle; asıl görevi denizi temizlemek ve deniz dibine oksijen sağlamak olan bu mikroorganizmaların dengesi bozulmuş ve artık kendileri deniz kirliliği haline gelmiştir.

Marmara Denizinin milyonlarca yılda oluşmuş doğal ekosistemi bozulmuştur. Yüzeye ve derine yayılmış olan bu jel ağ tabaka, deniz canlılarının yaşam alanlarını kötü etkilediğinden toplu balık ölümleri başlamış, birçok balık türü Marmara'dan göç etmiştir ve diğer birçok deniz canlısı türü yok olacaktır.

Çok yakında bunun balıkçılık ve turizmdeki olumsuz etkilerini de yaşayacağız.

İYİ PARTİ Doğa ve Çevre Politikaları Başkanlığı olarak bizim önceliğimiz Marmara Denizinin bir an önce doğal dengesine kavuşması için adımlar atılmasıdır.

Bu noktada ilk yapılması gereken ‘Deniz ve Deniz Dibi Araştırma Enstitüleri’ kurulmasıdır.

Marmara Denizi için derhal yapılması gerekenler:

1- Marmara Araştırma Komisyonu oluşturulup, bir an önce tahribat tespiti yapılmalı, denizin temizlenmesi ve hayata döndürülmesi için bilimsel çalışmalara başlanmalı.

2- Çevre Koruma Mevzuatı gereğince çıkarılan tüm yasalar işler hale getirilmeli; çevreye zarar veren tesis ve fabrikalar başta olmak üzere tüm kirleticiler sıkı denetlenmeli.

3- İnsan kaynaklı atıklar acilen kontrol altına alınmalı.

4- Kıyılarda yer alan tesislerin, yerleşim alanlarının, fabrikaların atık kontrolü yapılmalı ve arıtma sistemleri işler hale getirilmeli.

5- Hükümet "Avrupa'nın Atıklarını" kontrolsüzce alıp, memleketimizin toprağına, akarsuyuna, denizine dökülmesine dur demeli.

Bu noktada önce hükümete ve onun nezdinde devlete, sonra muhalefete ve tüm sivil toplum kuruluşlarına birçok görev düşmektedir.

Hep birlikte güzel memleketimizin denizlerine, ormanlarına, doğasına sahip çıkalım.

Hepimiz İYİ bir doğayı, İYİ  bir çevreyi hak ediyoruz”

İYİ Parti Tekirdağ Milletvekili Enez Kaplan ise Marmara Salyasına değinerek, “Marmara Salyasının temizlenmesi gerekiyor. Top belediyelere atılıyor ama asıl görev Çevre İl Müdürlüğünündür. Ancak Çevre Müdürlüğünde biyolog yok.  Denizlerle ilgili araştırma yapacak hiçbir birim yok. İktidar Partisinin ranta dayalı olan birimlerle iş yapıyor. İktidar Partisini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.  Bürokrat atamayla siyaset yapılmaz. Tekirdağ’a yazık ediyorlar. Uzun yıllardır başlanan Ergene Havzasında hiçbir iş yapılmadı. Ergeneden hala çamur akıyor” dedi.

Basın açıklamasının ardından İYİ Parti teşkilatı kumsalda çöp topladı.

Haber Tarihi : 07.06.2021