Kaçak makaron operasyonunda 13 tutuklama

Haber Çerkezköy Gündem

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından makaron kaçakçılığına yönelik 11 ay süren fiziki takip sonucunda farklı zamanlarda yapılan operasyonlarda 18 kişi gözaltına alınırken, tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk edilen 18 şüpheliden 13’ü Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanarak cezaevine konuldu. Tutuklanan 13 şüpheli arasında Veliköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir fabrikanın sahibi de Zekeriya Y. de yer aldı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri 11 ay kadar süren teknik ve fiziki takip sonrası geçtiğimiz hafta yapılan operasyonda 18 kişi gözaltına alındı.

 ÇERKEZKÖY’DE FABRİKASI VARMIŞ

 Operasyon kapsamında gözaltına alınan isimler arasında İzmir Aliağa’da bulunan bir makaron fabrikasının ortakları Tanyol G., Şehmus K. Hacı K., Abdurrahman T. ve İsmail A. ile Veliköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir makaron fabrikasının sahibi Zekeriye Y. de yer aldı. Zekeriye Y.’nin ‘örgüt lideri’ olarak suçlandığı soruşturmada, şüpheliler ‘bandrolsüz makaron satışı yapmak’, ‘kaçakçılık’ ve ‘suç işlemek amacı ile örgüt kurmakla’ suçlandı.

 18 KİŞİDEN 13’Ü TUTUKLANDI

Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklanması istenen 18 kişiden 13’ü için tutuklama kararı verirken, Zekeriya Y., Ahmet Mesut Y., Abdurrahman T., Ahmet A., Fırat P., Gökhan A., Hacı K., Şehmus K., İsmail A., İsmail T., Öner B., Selahattin G., Tanyol G. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Ç. E., D. T., E. S., M. A. ile T. B. ise mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bıraktı.

 ‘MAKARONCU DEĞİLİZ TÜTÜNCÜYÜZ’ SAVUNMASI YAPTILAR

Sigara filtresi olarak da bilinen makaron kaçakçılığına yönelik geçen hafta yapılan operasyonda önemli detaylar ortaya çıktı. ‘Örgüt kurma’ suçlaması ile tutuklanan isimler “Makaroncu değil tütüncüyüz. Aramızda hiyerarşi yok, birbirimizin rakibiyiz” savunması yaptı.

Haber Tarihi : 13.10.2021