Kadın Emeği Rumeli İskelesi’nde Sergileniyor

Haber Süleymanpaşa Gündem

Süleymanpaşa Belediyesi, Tekirdağ’ın çehresini değiştiren ve açıldığı günden bu yana vatandaşların yeni uğrak yeri olan Rumeli İskelesi’ndeki dükkânlardan iki tanesini ilçede kurulan ve kadınların el emeklerini değerlendirebildikleri kooperatiflere tahsis etti.

Süleymanpaşa Kent Konseyi’nin girişimleri ile kurulan S. S. Karacakılavuz ve S. S. Paşa 59 Küçük Sanat Kooperatifleri, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından Rumeli İskelesi’nde kendilerine tahsis edilen dükkânlarda ürettikleri ürünlerin teşhiri ve satışına başladı.

KOOPERATİF DÜKKÂNLARI İLGİ ODAĞI OLDU

Süleymanpaşa’da yaşayan kadınların el emeği eserlerini, ev yapımı gıda ürünlerini ekonomiye kazandırarak ek gelir elde etmelerini sağlamayı amaçlayan her iki kooperatifin de dükkânları ilk günden Rumeli İskelesi’ni ziyaret eden vatandaşların ilgi odağı oldu.

Kooperatiflere ait dükkânlarda el dokumaları, yağlı boya tablolar, tezhip çalışmaları, hediyelik eşyalar, ev yapımı doğal gıda ürünleri gibi kadın emeği ile üretilen ürünler teşhir edilerek satışı gerçekleştiriliyor.

DİĞER DÜKKÂNLAR DA AÇILACAK

Rumeli İskelesi üzerinde bulunan 7 dükkânın da kadınların emeklerini değerlendirebilecekleri farklı dernek ya da kooperatiflere tahsis edileceği ifade edilirken, kısa süre içinde Roman kadınların sepet örgüsü çalışmaları, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Tekirdağ Hatırası projesi gibi çalışmalardan elde edilen ürünler için de dükkânların faaliyete geçeceği belirtildi.

GÜNGÖR’DEN BAŞKAN YÜKSEL’E TEŞEKKÜR

Süleymanpaşa Kent Konseyi Başkanı Beste Emre Güngör, Konsey bünyesinde el emeklerini değerlendirmek isteyen kadınlar için başlattıkları çalışmaların kısa sürede kooperatif kurma boyutuna geldiğini dile getirerek, kurdukları kooperatiflere destek vererek Rumeli İskelesi’nde iki dükkân tahsis eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e teşekkür etti.

Haber Tarihi : 26.10.2020