“Memur Paketi Bir An Önce Hayata Geçirilmeli”

Haber Süleymanpaşa Gündem

Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Kamuran Varma yazılı bir açıklaması yaparak, memur paketinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Hükümetten beklentilerini sıralayan Varma, açıklamasında şunları kaydetti: “Yüzlerce sağlık çalışanının kara toprağa ve binlercesinin yataklara düştüğü bu süreçte Covid-19’un kamu çalışanları için meslek hastalığı kabul edilmesi ve vazife malullüğü kapsamına alınmasıdır.

Bu uygulama için de illiyet bağı aranmamalı, vazife malullüğü ve 2330 Sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkındaki Kanun derhal hayata geçirilmelidir. Sağlık şehitlerimizin geride bıraktıkları aileleri mağdur edilmemelidir.

- 3600 ek ödeme sözü yerine getirilmeli ve bütün kamu görevlilerini kapsamalıdır

- Geçmiş dönem kayıplarımızın telafisi için ek zam verilmelidir.

- Döner sermaye sistemi revize edilmeli ve adil bir sistem getirilmelidir

- Şiddet ve mobbinge gerçek manada caydırıcı önlemler alınmalıdır

- Ehliyet ve liyakat hâkim kılınmalı,  sadece devlete ve millete sadakat esas alınmalıdır

- YHS’daki görev yapan kamu çalışanları GİHS’na geçirilmelidir.

- Kadrolu istihdam dışındaki bütün ucube modelleri terk edilmeli ve tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır.

- Memurun başının belası olan ve canından bezdiren vergi dilimleri yeniden düzenlenmelidir.

Bugün pek çok kamu çalışanı yoksulluk sınırının altında maaş almakta ve %75-80’ninin bankalara borcu bulunmaktadır.

2020 yılı enflasyon hesaplama sepetinde 900’e yakın ürün var. Bu ürünlerin birçoğunu hiçbir vatandaşımız kullanmıyor veya çok azını kullanıyor. Dolayısıyla doğru bir enflasyon hesaplaması için temel kullanılan ürünler esas alınmalıdır.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Doğru bir enflasyon hesaplaması için, gıda, kira, giyim, sağlık, ulaşım ve yakıt gibi temel ürünler baz alınmalı ve ortaya çıkan rakamlar üzerinden enflasyon farkı ve refah payı verilmelidir.

Ülkemizin gerçeklerini biliyoruz. Şatafat veya lüks bir yaşam istemiyoruz. Sadece alın terimizin karşılığını ve çocuklarımıza iyi bir gelecek sunmak istiyoruz.

Memur, memur emeklisi ve aileleriyle birlikte yaklaşık 20 milyon insanın müreffeh bir hayat sürmesini tesis edecek olan ve Türkiye Kamu Sen olarak da; sürekli dile getirdiğimiz “Memur Paketi’nin” bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.”

Haber Tarihi : 12.01.2021