MSI B560M MORTAR WİFİ Anakart İncelemesi

Haber Teknoloji

MSİ B560M Motar Wifi ile birlikte Micro ATX anakartlarda adeta bir devrim yapıyor ve Overclock özelliği sunuyor.

B560M Mortar Wifi anakartına yakından baktığımızda Beyaz ve Siyah karışımız bir MAtx anakart bizleri karşılıyor devre kartının tamamen siyah olmasıyla birlikte, ürünün üzerinde bulunan demir soğutucuları oldukça kalın olmasıyla MSİ’ın soğutma konusunu ne kadar ciddiye aldığını vurgulamak gerekiyor.

 

Kutu İçeriğine baktığımızda ise Kullanım Klavuzu, Broşür, 2 Adet Sata HDD Kablosu, 2 Adet MSİ logolu Tornavida, 1 Adet (İçerisinde birden fazla sticker var) Mortar Wifi’ye Özel Sticker, 1 Adet MSİ Logolu Sticker, Wi-fi Anteni ve Sürücü CD ile birlitke oldukça geniş bir kutu içeriğine sahip olduğunu görüyoruz.

 

Mortar Wi-fi’da  konuyla ilgili göze çarpan ilk özellikli 8+4 yani 12 CPU güç soketi yer alması, böylelikle overclock’a imkan sunuyor ve böylelikle intel nihayetinde düşük anakartlarda overclock desteğini verdiğini görüyoruz.

Konuyla ilgili Anakartta bir diğer özellik ise 2 Adet PCI-Express slotu bulunmakta fakat ilk slot üzerinde çelik bir kaplama göze çarpıyor ve böylelikle PCI-Express slotunda kırılma veya yamulma derdine son veriyor.

 

YILDIRIM HIZINDA GEN 4 M.2

11. Nesil Intel işlemcileri kullanan MSI B560 anakartlar, 64 Gb/s'ye varan aktarım hızıyla piyasadaki en hızlı yerleşik depolama çözümü olan en yeni Lightning Gen 4 M.2'ye sahip olduğunu görüyoruz.

Fakat konuyla ilgili bu noktada bir konuya değinmemizde fayda var.

GEN 4 teknolojisi 11. Nesil işlemcileri desteklemesinden dolayı kısaca B560M modellerinde 10 Nesil bir işlemci kullanacak olursanız, ne yazık ki GEN 4 M2 soketi ne yazık devredışı kalmakta.

Bunun nedeni, MSI'nın CPU ile yonga seti arasındaki bağlantıyı değiştirmek için ilk M.2 yuvası için bir anahtar kullanmasıdır. 11. Nesil işlemci takıldığında, PCIe 4.0 x4 bant genişliğini kullanmak için ilk M.2 yuvası CPU'ya bağlanır. Yonga setine geçer ve 10. Nesil işlemci kurulduğunda PCIe 3.0 x4 şeritlerini kullanır.

Bu sebep ile birlikte Mortar Wi-fi’da 2 adet M2 Slotu bulunurken bunlardan birisi GEN4 Teknolojisine sahip ve bir diğeri normal M2 Soketi böylelikle 10 Nesil işlemci takacağınız zaman sadece normal M2 soketini kullanabilirsiniz.

Üstün Termal Çözüm: Genişletilmiş Soğutucu Tasarımı ve M.2 Shield Frozr, yüksek performanslı sistem ve kesintisiz çalışma için tasarlanmıştır

 

Bellek soketlerinde ise bizleri tam tamına 5066 Mhz’ye kadar bellek desteği veren bir anakart görüyoruz bu gerçekten Mortar Wi-Fi’yi bir üst lige taşıdığını da ekleyelim

Aynı zamanda 128 GB’a kadar destekleyen ddr 4 slotu bulunuyor.  Bellek hız aşırtma ve XMP desteğiyle gelen B560 chipsetlerin böyle donanımlı ve erişilebilir bir anakart ile olan uyumluluğundan  son derece memnun kaldığımızı belirtmeden geçmek istemem.

 

DAHA FAZLA ÇEKİRDEK VE YÜKSEK PERFORMANS İÇİN TERMAL ÇÖZÜM

Daha fazla çekirdekli işlemciyle, sıcaklığın daha düşük kalmasını sağlamak için termal ve güç tasarımı daha önemlidir. MSI genişletilmiş PWM soğutucu ve gelişmiş devre tasarımı, üst düzey Intel CPU'ların bile MSI anakartlarla tam hızda çalışmasını sağlar.

 

YÜKSEK BANT GENİŞLİKLİ VE DÜŞÜK GECİKMELİ AĞ

 

2.5Gbps LAN, genel Gigabit LAN'dan daha hızlı inanılmaz veri aktarım hızı sağlar. Bu, talepkar kullanıcılar için birinci sınıf bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

2.5G LAN ve Intel Wi-Fi 6E Çözümü: Profesyonel ve multimedya kullanımı için yükseltilmiş ağ çözümü. Güvenli, kararlı ve hızlı bir ağ bağlantısı sunuyor.

Yıldırım USB 20G: USB 3.2 Gen2x2 denetleyici ile güçlendirilmiş, USB Type-C ile 20 Gb/sn'ye kadar daha önce görülmemiş USB hızları sunuyor.

Üründen oldukça memnun kaldığımızı belirtmeliyiz, özellikle Micro ATX anakartlarda en tepe modellerden birisi olduğunu ve bir Micro ATX arıyorsanız, tercihiniz mutlaka B560M MORTAR Wi-fi olmalı.

MSİ B560M MORTAR Wi-fi 1500 – 1900 TL arasında bir fiyat etiketi bulunuyor.

Haber Tarihi : 20.09.2021