NKÜ’de Gençlik ve İrade Eğitimi Konferansı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Gençlik ve İrade Eğitimi’ konulu konferans Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşti.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Uluslararası Öğrenciler Topluluğu, Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı, TUDER, TÜGVA, Cihannüma ve İlim Yayma Cemiyetinin katkılarıyla düzenlenen konferansın konuşmacısı Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir oldu.

Konferansa Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Keskin, Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, akademik ve idari personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Somalili öğrenci İbrahim Adem’in okuduğu Kuranı Kerim tilaveti sonrası selamlama konuşmalarına geçildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Celalettin Vatandaş gerçekleştirdiği konuşmada katılımcılara hoş geldiniz diyerek, “Etkinliğimizde asıl ev sahibi sizlersiniz” dedi.

İl Müftüsü İsmail İPEK de bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Sivil Toplum Kuruluşları adına da Cihannüma Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Ali Gümüş bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Ardından Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir’in konferansına geçildi. Prof. Dr. Halis Aydemir, konuşmasında irade sahibi canlılar olarak bizler ile nesne arasındaki farka değinerek başladığı konuşmasında “Cenabı Allah kullarının çok olmasını değil, şükretmesini bilenlerin kendi iradeleri ile ona yönelmelerini istedi ve baskıyı yasakladı. Eğer irade söz konusu olmasaydı zaten Allah herkesi iman sahibi yapardı” dedi ve “Tek kişilik bir hayatı yaşıyoruz. O nedenle başkalarını bilemeyiz. Cenabı Hakkın bize fark ettirdiği her şey bizi ona çağırıyor. Ama iradeyle ve sevgiyle çağırıyor” sözlerine yer verdi.

Konferansın ardından günün anısına konuşmacı Prof. Dr. Halis Aydemir’e takdimde bulunuldu.

Haber Tarihi : 11.01.2022