NKÜ’de Online 19 Mayıs Kutlaması

Haber Süleymanpaşa Gündem

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 101. yılı Namık Kemal Üniversitesi’nde koronavirüs önlemleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilen konferans ile kutlandı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Balkan Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BALKAM) tarafından BALKAM Müdürü Doç. Dr. Sezai Öztaş’ın konuşmacı olarak katıldığı ve moderatörlüğünü Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşen Sina Eti’nin yaptığı “19 Mayıs ve Milli Mücadele” konulu online konferans gerçekleştirildi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de konferansa katılarak başta Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ailesinin olmak üzere herkesin bin aydan hayırlı olan Mübarek Kadir Gecesini ve Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Rektörümüz Şahin “19 Mayıs tarihi, Türk milletinin tüm yokluklara rağmen iman, azim ve heyecanla kenetlendiği İstiklal Savaşı’nın ebedi hatırlatıcısı ve beka mücadelesinin vücut bulmuş halidir.” sözleriyle günün önemini belirtirken “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm Milli Mücadele kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum” sözlerine yer verdi.

 BALKAM Müdürü Doç. Dr. Sezai Öztaş konuşmasına 19 Mayıs ve Kadir gecesi gibi iki önemli günün bir arada idrak edildiği bu günü kutlayarak başladı. Öztaş “101. yıl önce bugünden itibaren Milli Mücadele lideri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır. 19 Mayıs, vatanımızın işgaline karşı direnişin ilk adımlarındandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Nutuk'a "1919 yılı Mayısının 19'uncu günü Samsun'a çıktım." diyerek başlamıştır.  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız ve Milli Mücadelemizin 101. yılı kutlu olsun.” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri “Gençliğin Ata’ya Cevabı”nı okudukları video ile “İstiklal ve Cumhuriyetin sonsuz bekçileriyiz” mesajı gönderdiler.

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin de öğrenciler ve aileleri ile Tekirdağlı 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak Evde Kal Tekirdağ Evde Kal Türkiye çağrısını yineledi.

Haber Tarihi : 20.05.2020