NKÜ’de Tescilli Tohumlar Tanıtıldı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Namık Kemal Üniversitesi’nde Geleneksel Tarla Günü etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlikte bölgenin ve Türkiye’nin tohumculuk sektörüne ve tarımına katkı sağlamak amacıyla Tarla Bitkileri Bölümü tarafından geliştirilen yeni ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitleri ve hatları tanıtıldı.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ)  Merkez Kampüsü Ziraat Fakültesi deneme alanında gerçekleşen etkinlikte Tekirdağ Vali Vekili Ahmet Narinoğlu, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Tarım ve Orman İl Müdürü Oktay Öcal, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Eker ve Prof. Dr. Yılmaz Çakıcı, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen Arat, Üniversite Genel Sekreteri Murat Kamil Tırpancı, akademisyenler, özel sektör tohumculuk kuruluşlarının temsilcileri, bölge üreticileri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı. Açılış konuşmaları ile başlayan Tarla Günü etkinliği, katılımcıların deneme alanlarını gezmesi ile devam etti. Tescil edilen “NKÜ Ziraat”, “NKÜ Lider”, “NKÜ Ergene”, “NKU Asiya” ve “NKU ZİRVE” buğday çeşitlerinin yanı sıra 120 çeşit aday hatları da gezilerek tanıtımları gerçekleştirildi.

TARIMIN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKTI

Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Z. Korkut’un, buğdayın Türkiye için önemli bir stratejik ürün olduğunu belirttiği açılış konuşmasıyla başlayan program Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmet Başer’in konuşmasıyla devam etti. Tarla Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmet Başer, konuşmasında Covid-19 salgını ile birlikte gıda tüketiminin artmasının, tarım ve tarımsal üretimin önemini bir kez daha ortaya çıkardığını vurguladı.

ÖCAL: 120 TOHUM ÇEŞİDİNİN TANITIMI YAPILACAK

Daha sonra İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal yaptığı konuşmada, “Teknik olarak yeterli ve köklü bir geçmişe sahip olan Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin ilimizde olması, bizler için büyük bir şans. Bugün burada Üniversitemiz tarafından geliştirilen 120 civarında tohum çeşidinin tanıtımı yapılacak. Biz Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile tarım ve hayvancılık ile ilgili zaten her zaman çalışmalar yürütüyoruz bununla birlikte yeni ortak projeleri de hayata geçirmek istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

ARAT: TOPLAMDA 9 TESCİLLİ BUĞDAY ÇEŞİDİMİZ MEVCUT

Türkiye’de çok sayıda buğday çeşidi üreten tek fakülte olduklarını belirten Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sezen Arat,  “Gururla söylüyorum ki fakültemiz ülkemizde bu kadar sayıda çeşit geliştiren tek fakültedir. Bir makarnalık buğday çeşidimiz 2015 yılında; 2 ekmeklik buğday çeşidimiz 2016 yılında; 1 ekmeklik buğday çeşidimiz 2018 yılında ve son olarak da bu yıl yine 1 ekmeklik buğday çeşidimiz 2020 yılında fakültemiz tarafından tescil ettirilmiştir. Buğdayın yanı sıra 4 adet de tescilli yem bitkimiz bulunmaktadır. Toplamda 9 tescilli çeşidimiz mevcuttur. Şu an 120’nin üzerinde çeşit adayımız var. Islahçı hocalarımıza ve bize bu gururu yaşattıkları öğrencileri ile birlikte bölümümüze çok teşekkür ediyorum. Pandemi süreci iki vazgeçilmez süreci ortaya çıkarmıştır. Bunlardan biri sağlık diğeri tarım sektörüdür. Hep birlikte tarıma gereken önemi vermeli, kendi tohumlarımızı, kendi damızlıklarımızı üretmeli, dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız.” dedi. Etkinlik konuşmaları Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ile devam etti.

REKTÖR ŞAHİN: TESCİLLİ ÜRÜNLERİMİZİ ÇİFTÇİLERİMİZE TANITACAĞIZ

Ardından NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, salgın ile ülkelerin kendi kendilerine yetmelerinin önemini bir kez daha anlaşıldığını ifade ederk “Ziraat Fakültemizin bölgemizdeki etkinliği , Trakya’daki tek Ziraat Fakültesi olması münasebetiyle hakikaten çok büyük önem arz ediyor. Göreve geldiğimizden günden bu yana Üniversitemizde bu alandaki çalışmalara büyük önem veriyoruz. Fakültemizin bu kıymetli çalışmalar yürüten ekibine çok teşekkür ediyorum. Şu anda 9 tane tescillenmiş yerli ve milli tohumumuz var. Bunlardan 5’i buğday, 2’si fiğ, 2’si bezelye. İnşallah bunlara ayçiçeği, mısır ve diğer tohumları ekleriz. Özellikle tarımla ilgili yaptığımız çalışmalar ve sağlık alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar beğeniyle takip ediliyor. Biz topraktan geldik, gideceğimiz yer de orası. Eylül ayı gibi tescil edilen ürünlerimizi çiftçilerimize tanıtmak için organizasyonlar yapmayı planlıyoruz. Bugüne kadar desteklerini esirgemeyen Sayın Valime, bütün projelerimizi destekleyen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreterime, her zaman yanımızda olan Süleymanpaşa Belediye Başkanımıza, İl Tarım ve Orman Müdürüme ve bugünün düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

NARİNOĞLU: TOHUM DÜNYANIN EN GÜÇLÜ SİLAHI HALİNE GELDİ

Vali Vekili Ahmet Narinoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi:  “Biliyoruz Üniversiteler toplumla tarım sektörlüyle buluştukça hem kökleşiyorlar hem de topluma değer katıyorlar. Trakyamızda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi örnek üniversitelerimizden bir tanesi. Üniversitelerimiz sanayiyle, tarımla ve diğer sektörlerle iş birliği yaparak yerel kalkınmaya destek vermesi lazım. Bundan daha da önemlisi kalıcı olabilmesi için izler bırakması gerekiyor. Bunun en kıymetlisi tohumculuk. Bilim adamları günümüzde tohumun dünyanın en güçlü silahı haline geldiğini söylüyorlar. Salgın sürecinde de gördük ki ülkeler sınırlarını kapatınca kendi kendilerine yetmek zorundalar. Yerli ve milli olacaksak bunun ilk adımı tohumdan başlanmalıdır. Yılların emeği ile bugün ürünlerimiz ortada. Dilerim ki bunu hem Trakya bölgemizde hem de Anadolu’ya yayarak bu ülkenin geleceğine de değer katmış olsunlar.”

Haber Tarihi : 11.07.2020