“Nüfus sayımı Kuzey Makedonya’daki soydaşlarımıza önemli katkı yapacak”

Haber Süleymanpaşa Gündem

Ülkü Ocakları Tekirdağ İl Başkanlığı, Kuzey Makedonya’da başlayan nüfus sayımı ile ilgili bir mesaj yayımladı.

Kuzey Makedonya’daki nüfus sayımının bölgedeki Türkler için çok büyük bir önem arz ettiğini vurgulayan Tekirdağ Ülkü Ocakları İl Başkanı Hayrullah Zıvalıoğlu, “Kuzey Makedonya’da yapılmakta olan Nüfus Sayımı, bölgedeki soydaşlarımız için büyük önem arz etmektedir. Sayımlardan elde edilecek sonuçlar, Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin varlığının en önemli ifadesi ve göstergesi olacaktır.

Nüfus Sayım sonucu Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaşlarımızın Ohri Çerçeve Anlaşması gereğince milletlerin hakça temsil edilmesinde ve pozitif ayrımcılığın geliştirilmesinde sayımların önemini arttırmaktadır.

Nüfus Sayımı, demokratik Kuzey Makedonya Cumhuriyetinde kurucu unsur olan Türk Milletinin tapusu sayılmaktadır. Bunun bilincinde hareket edilmesi mecburidir” dedi.

Kuzey Makedonya’da devam eden nüfus sayımının başta Balkanlar olmak üzere tüm bölgedeki Türk varlığına önemli katkı yapacağının altını çizen Zıvalıoğlu, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Gerçekleştirilecek sayımlarda nüfustaki Türk oranın artmasıyla birlikte Soydaşlarımızın kazanımları da büyük olacaktır.

Nüfüs Sayımında artacak olan sayı ile birlikte, anayasal temel hak olan hakça temsil ilkesiyle kamu kurumlarında, yerel idarelerde istihdam ve temsiliyet oranının artmasına zemin hazırlayacaktır.

Nüfus Sayımı neticeleri, Türkçe’nin, başta yerel çapta olmak üzere diğer dillerle birlikte tüm Kuzey Makedonya’da resmiyetinin ve kullanımının sağlanmasına ön ayak olacaktır.

Nüfusumuzun çokluğu, başkalarının bölgedeki Türk varlığı üzerinde planladıkları asimilasyon ve inkar politikalarını bertaraf edecektir. Bu tür girişimlere hiçbir koşul ve şartta asla müsaade edilmeyecektir.

Milli bayrağımızın yerel çapta daha çok belediyelerde dalgalanmasına vesile olacaktır.

Nüfus sayımı neticeleri, başta Balkanlarda Türk varlığına, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Dünyasına büyük moral ve katkı sağlayacaktır.

Nüfus sayımı neticeleri ve bu ülkedeki varlığımız Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yıllardır var olan dostane ilişkileri ve köprüleri daha da üst seviyeye taşıyacaktır.

Nüfus Sayımı’nın baskılardan, manipülasyonlardan, siyasi müdahalelerden uzak, hür, adil ve şeffaf bir şekilde, yasalar dahilinde gerçekleştirilmesini bekler, sayım sürecini yakinen takip ettiğimizi bildiririz.

Kuzey Makedonya başta olmak üzere Balkalardaki Türk varlığı bizler için değerlidir, vazgeçilmezdir, olmazsa olmazımızdır. Yapılacak olan Nüfus Sayımı ile birlikte, bölgedeki Türk varlığının hakkettiği kazanımları elde edeceğine inancımız tamdır, desteğimiz sonsuzdur.”

Haber Tarihi : 10.09.2021