“SANIK SANDALYESİNDE OTURMASI GEREKENLER TERFİ ETTİRİLDİ”

Haber Çorlu Gündem

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 8 Temmuz 2018 yılında yaşanan Çorlu’daki tren faciası ve dava sürecine ilişkin, “Şaibeli bilirkişi raporu ile asıl sorumlular dava kapsamı dışında tutuldu. Sanık sandalyesinde oturması gerekenler terfi ettirildi. Yöneticiler kollanırken gerçeklerin üstü örtülmeye çalışıldı” dedi.

Yüceer, dün 7. duruşması yapılan Çorlu tren faciasına ve dava sürecine ilişkin açıklama yaptı. Kazanın yaşanmasının üzerinden geçen 3 yılda, tren faciasının hukuk faciasına dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

“8 Temmuz 2018 yılında Çorlu’da 7si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği 318 kişinin yaralandığı Çorlu tren faciasının dün 7. duruşması görüldü. Geçen 3 yılda tren faciasının nasıl hukuk faciasına dönüştüğüne bizzat tanık olduk. Faciaya saatler içinde getirilen yayın yasağı ve üzerinden 24 saat geçmeden hiçbir şey olmamış, insanlar ölmemiş gibi saraydaki kutlamalarla başlayan süreç suçun; yağmurun üstüne sorumluluğun, alt birimlerdeki personel üzerine yıkılması ile devam etti. Kimse özür dilemedi, kimse istifa etmedi, kimse hesap vermedi sorumluluğu üstlenmedi yağmurdan denildi geçildi. Jeoloji Mühendisleri Odası’nın, İnşaat Mühendisleri Odası’nın, meteoroloji mühendisleri odasının gerçeği yansıtan rapor ve değerlendirmeleri görmezden gelindi. Şaibeli bilirkişi raporu ile asıl sorumlular dava kapsamı dışında tutuldu. Sanık sandalyesinde oturması gerekenler terfi ettirildi. Yöneticiler kollanırken gerçeklerin üstü örtülmeye çalışıldı.”

“TEK BİR YÖNETİCİ HAKİM KARŞISINA ÇIKMADI”

Tek bir kişinin siyasi sorumluluğu almadığını belirten Yüceer, yargılama sürecini şöyle anlattı:

“DÜnya demiryolları tarihine geçecek kadar büyük bir faciada, ilk duruşma ancak faciadan 1 yıl sonra yapılabildi. Adına duruşma denilirse bir yıldır adaleti bekleyen acılı aileler ve avukatları darp edildi. Mahkeme kapısı duruşmayı izlemeye çalışan bizlerin ve kazada yakınlarını kaybedenlerin üzerine kilitlendi. Ailelerden bazıları içeri giremedi. İçeride olanlar, bizler dakikalarca kilitli kaldı. Aileler fenalaştı izdiham yaşandı ancak kapı zorlanarak dışarı çıkılabildi. Duruşmada mahkeme heyeti davadan çekildi ve reddedildi.

Ailelerin adalet arayışı sonuçsuz kaldı. Tek bir kişi siyasi sorumluluğu almadı tek bir devlet demiryolları yöneticisi hakim karşısına çıkarılmadı, ama kaybettiği yakınlarının acısıyla yürekleri sızlayan aileler ve avukatları yargılıyor. Davayı takip eden gazeteciler yargılanıyor faciadan bugüne adalet mücadelesine destek veren milletin vekili yargılanıyor ilk duruşmada bizlere, ailelere, avukatlara yapılanlarla ilgili suç duyurusuna takipsizlik veriliyor ama kilitli kaldığımız dakikalardaki izdihamı, mağdur ailelerin fenalaştığı anları görüntüleyip bu vicdansızlığı, adaletsizliği bir tweetle paylaştığım için hakkımda düzenlenen fezleke TBBB’ye gönderiliyor. Neresinden bakarsanız bakın tam bir skandallar zinciri yaşananlar tam bir vicdansızlık, hukuksuzluk… 25 kişi öldü yüzlerce insanımız yaralandı ocaklara ateş düştü. Bağıra bağıra, göz göre göre gelen bir faciada sorumlular değil adalet diyenler yargılanıyor!" 

“TÜM SORUMLULAR YARGILANMALI”

Yüceer, suçlularda cezalandırılıncaya kadar adaleti tesis etme çabalarından asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, şunları dile getirdi:

“Dün görülen 7. duruşmada mahkeme heyetine sunular yeni bilirkişi raporu tüm gerçeği, ihmalleri bir bir sıralıyor ve halen var olan menfezlerde her an yeni bir facia olma ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çekiyor. Bu gerçekler ışığında ihmali kusuru olan Demiryolları Genel Müdürü 1. Bölge Müdürü başta olmak üzere tüm sorumlular yargılanmalı ve gereği yapılmalıdır. Her türlü baskı ve hukuk garabetine rağmen adaleti aramaktan, hukuku savunmaktan ve gerçek suçlular cezalandırılıncaya kadar adaleti tesis etme çabamızdan asla vazgeçmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız, Çorlu için adalet Türkiye için adalet demeye devam edeceğiz.”

Haber Tarihi : 20.03.2021