Şehitler Abidesi’nde Restorasyon Ne Durumda?

Haber Süleymanpaşa Gündem

Veli Durmaz, Tekirdağ Valiliğinin Restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaşması gerektiğini ifade ederek, “Biz dernek olarak, Şehitler Abidesi’nin bir an önce hak ettiği haline kavuşmasını istiyoruz. Yaklaşık bir senedir Şehitler Abidesi’nde restorasyon çalışmaları sürüyor. Ancak ne bir proje gördük ne de konu hakkında bilgilendirme yapıldı. Biz Dernek olarak restorasyon çalışmalarına yardımcı olmak ve Şehitler Abidesi’nin Tekirdağ halkı ile yeniden buluşmasını sağlamak için elimizden gelen yardımı vermeye hazırız” dedi.

Kurtçeşme Çanakkale Şehitliği

Restorasyon çalışmaları devam eden Şehitler Abidesi’nin isminin Kurtçeşme Çanakkale Şehitliği olduğunu vurgulayan emekli Albay Veli Durmaz, “Şehitler Abidesi’nin, Devlet Arşivler Müdürlüğü’ndeki ismi Kurtçeşme Çanakkale Şehitliği’dir. Restorasyon tamamlanıp Şehitler Abidesi’nin yeniden halkın ziyaretine açılmasının ardından isminin bu şekilde düzenlenmesi kent hafızası adına çok önemlidir. 41 Şehirden 373 Şehit orada vatan toprağında yatmaktadır. Şehitlerimizin isimleri bellidir. Tarihi açıdan da, millet hafızası açısından da bu kadar önemli bir mekanın, doğru bir projelendirme ile, doğru bir çalışma ile bir an önce Tekirdağ’a kazandırılması gerekiyor. Kurtçeşme Çanakkale Şehitliği, Tekirdağ’ın en önemli tarihi miraslarının başında geliyor” dedi.

Restorasyonu devam eden Şehitler Abidesi’nin Tekirdağ için önemine de vurgu yapan Durmaz, “Resmi adı Kurtçeşme Çanakkale Şehitliği olan Şehitler Abidesi Tekirdağ tarihi açısından çok önemli bir mekan. Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtulduğu gün, halk Türk askerini Şehitler Abidesi’nde bulunan merdivenlerde Türk bayrakları ile karşılaşmıştır ve yine Şehitler Abidesi’nin merdivenlerine zafer takları kurulmuş ve Tümen Komutanı Salih Omurtak  burada halkı selamlamıştır. Ardından Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü kutlamaları hep burada olmuştur. Çok sonraları kutlamalar sahile alınmıştır” dedi.

Durmaz son olarak Şehitler Abidesi’nin restorasyonu için dernek olarak yardıma hazır olduklarını belirterek, Tekirdağ’ın yakın tarihi için çok önemli olan bu mekanın bir an evvel Tekirdağ halkının ziyaretine açılması gerektiğini vurguladı.

Haber Tarihi : 13.03.2020