Stygian Reign of the Old Ones İncelemesi

Haber Teknoloji

Stygian: Reign of the Old Ones yapımcılarının ifadelerine göre oyun ‘’korku, kayıp ve delilik üzerine  Korku ve gizem edebiyatının önemli isimlerinden olan Howard Phillips Lovecraft’ın  esintilerini barındıran bir RYO’’  oyunu olduğunu dile getiriyorlar.

Stygian: Reign of the Old Ones’ın hikayesinden bahsedecek olursak, Karakterimizin bir otel odasında uyanmasıyla oyunumuz başlamış oluyor, gizemli bir karakterin peşinden koşarken bir taraftan sis perdesini aydınlatmaya çalışıyoruz.

Benim izlenimlerime göre, oyunun diğer rol yapabileceğimiz oyunlardan en ayırıcı özellik ise belli bir kurallara bağlı kalarak hareket etmeniz aslında.  Oyun zorluğu tatmin edici (bazı oyunculara göre epey zorlu olabilir) fakat bu zorluk oyun içerisine o kadar güzel sepirtilmiş ki, kaçmanız gerektiğinde ve sinir olup delirmeniz ve karakterinizin ölümü sizi oyunun içerisine fazlasıyla çekmeye yetiyor aslında.

 

Oyun bir hayli görevler ve yazılar barındırıyor ve bu da aynı zamanda sizi okumaya teşvik ediyor ve günlüklerde birbirinden ilginç bilgileri de görmeniz mümkün. Böylelikle oyun içerisinde ilk başlarda ne yapacağınız ve nereye ilerlemeniz gerektiğiniz konusunda şaşırmanız gayet normal.

 

Styngian oyunu yüksek bütçeli bir yapım değil. Küçük bir bütçe ile nasıl bir oyun geliştirilebileceğini göstermiş oldu oyuncu sektörüne. Cultic Games ekibi elinden geleni yaptıklarını düşünüyorum. (Ekip, harıl harıl çalışırken bizzat görmüştüm)  Oyunda bir birinden ilginç olaylara tanık edebiliyorsunuz.

 

 

Oyundaki karakterinizi oluşturduğunuzda Skill seçenekleri bir hayli fazla ve bu karakterinizin ne kadar donanımlı birisi olabileceğini gösterirken, bir yandan seçtiğiniz mesleğe göre de uygun giysiler ve araç gereçler bulabiliyorsunuz. Oyun içerisinde 6 farklı inanç seçeneği bulunduğunu da belirtmek gerekiyor, bunlar sırasıyla; hümanist olmayı, materyalist, nihilist, rasyonel, dinibütün veya ezoterik bir karakter oluşturmayı tercih edebiliyorsunuz.  Bunun önemi nedir diye dediğinizi duyar gibiyim açıklayacak olursam şu şekilde;  karakterimizin etrafında olan bitene verdiği tepkileri çeşitli nedenlerle kaybedebildiğimiz akıl sağlığımızı tekrar kazanmamızı sağlayabiliyor bu tercihimiz. Diyaloglarda, inanç sistemimize uygun cümleleri tercih etmemiz halinde bize geri dönüşü ekstra Sanity puanı oluyor.

 

Oyun içerisinde Arkham’dan Abyss’e uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Hikâye sadece Arkham ile ilgili değil, ama dünyayı kurtarmak gibi bir görev üstlenmiyoruz. Daha çok kendi halimizdeyiz denilebilir; ekibimize katabileceğimiz veya ara ara aldığımız yan görevlerdeki karakterlerde olduğu gibi.

Sonuç olarak, türk oyun sektöründe bu tarz oyunları görmek bizleri sevindiriyor.  Oldukça etkileyici bir oynanışa sahip olan Stygian: Reign of the Old Ones önümüzdeki günlerde Türkçe altyazı desteğine de sahip olacağını geliştirici ekip tarafından açıklandı.  Stygian: Reign of the Old Ones’ı oynamadıysanız, oynamanızı şiddetle öneriyoruz.

 

Haber Tarihi : 16.10.2019