Tekirdağ’da bin 900 kilogram yem bırakıldı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Zorlu kış koşullarından olumsuz etkilenen yaban hayvanları için Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Kırklareli ve İstanbul'da yaban hayatının yaşandığı noktalara yem bırakıldı. Bırakılan yemler ile karaca, kızıl geyik, yaban domuzu, çakal, tilki, çulluk, yabani tavşan, sülün gibi yırtıcı ve memeli yaban hayvanlarının beslenmesi desteklendi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürlüğü, veterinerler ve orman mühendislerinin de aralarında bulunduğu ekipleriyle sürekli sayım yaptığı yaban hayvanlarını zorlu kış koşullarında besliyor. Yaban hayvanlarının yiyecek bulamaması ve şehre inmesi olasılığına karşı ormanlık birçok alanda kış koşullarında 7 gün 24 saat yemleme yapılıyor.

2022’nin başından itibaren Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından Tekirdağ'a bin 900 kilogram, Kocaeli'ye 6 bin 700 kilogram, Sakarya'ya 4 bin 500 kilogram Kırklareli'ne 570 kilogram İstanbul'a bin 650 kilogram yem bırakıldı. İstanbul'da ot, yonca, mısır, saman ve karma yem olmak üzere 5 bin kilogram yem bırakıldı. Karaca, kızıl geyik, yaban domuzu, çakal, tilki, çulluk, yabani tavşan, sülün gibi yırtıcı ve memeli yaban hayvanlarının beslenmesi desteklendi.

"YABAN HAYATINI DESTEKLEME ÇALIŞMALARI UYGULUYORUZ"

Doğa Koruma ve Milli Parklar 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, "Özellikle Ocak, Şubat, Mart aylarında yaban hayatını destekleme çalışmaları uyguluyoruz. Yoğun geçen ağır kış şartlarında, fırtınada yaban hayatının beslenme ihtiyacı olduğu dönemlerde biz yaban hayvanlarıyla ilgili onları besleme programı uyguluyoruz. Burada amaç yaban hayvanlarını özellikle bu dönemde beslemek, insan hayvan çatışmasını yerleşim yerlerine yakın noktalara inerek onların olumsuz yönde etkilenmemesini yani insanlarla karşılaşmasını engellemek için biz yaban hayatını destekleme programında yemleme yapıyoruz. Burada amaç yaban hayvanlarının aç kalma durumuna karşı özellikle bu dönemde ihtiyacını karşılamak. Biz envanter programı uyguluyoruz, yaban hayatının yaşadığı noktalarda, ekosistemin olduğu noktalarda ne kadar yaban hayvanı var bunlarla ilgili bilgiye sahibiz. Bu programımızı yemleme, saman bu ölçüde uyguluyoruz. Kızıl geyik gibi, domuz gibi, karaca gibi, aynı zamanda yaban kuşlarının da kışın sayımlarını gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 25.01.2022