Tekirdağ’da Gaziler Günü Kutlandı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Tekirdağ'da 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı

Tarihi Valilik Binası önünde gerçekleşen törende Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

Çelenk Sunma Töreninde; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, İlhami Özcan Aygun, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Süleymanapaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, il protokolü, siyasi parti temsilcileri, STK'lar ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan 8. Mekanize Tugay Komutanlığında görevli Teğmen Mert Terim, “Gaziler, her karışı şehit kanlarıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda ederek Gazilik onuruna erişen kahramanlardır” şeklinde konuştu.

.Törene, Vali Aziz Yıldırım, AK Parti Milletvekili Mustafa Yel, CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şahin Yenilmez, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve kurum müdürleri katıldı.

Törenin ardından Vali Yıldırım ile protokol üyeleri, Tekirdağ Muharip Gaziler Derneği Başkanı Ali Rıza Açıkgöz ve Tekirdağ Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Deniz Uygun'u ziyaret etti.

Vali Aziz Yıldırım, Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de bir Gazi olduğunu hatırlatan Vali Yıldırım, "Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın aziz milletimiz için bir vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri ulvi mücadele ile gerçekleşmiştir. Ülkemizin her karış toprağında vatanını bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen bu uğurda vücut bütünlüğünü ve sağlığını kaybeden gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

 

 

 

Milletimiz; şehitlerimizi ve gazilerimizi her zaman sevgi ve saygıyla anmaktadır. Vatanseverlikleriyle övündüğümüz, unutulmaz fedakarlıklarıyla örnek aldığımız gazilerimize, saygın kişiliklerine yaraşır hayat şartları sunmak görevimizdir.

Şehitlik mertebesine ve gazilik unvanına ulaşmış olan tüm vatan evlatlarına karşı yapılacak en anlamlı teşekkürün, onların bizlere emanet ettiği ülkemize, milletimize, bayrağımıza, demokrasimize sahip çıkmak ve ülkemizi her anlamda daha iyi seviyelere taşımak olduğuna inanıyoruz. Bu vesileyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘’Mareşal Rütbesi’’ ile ‘’Gazilik’’ unvanının verilişinin 99. yıldönümünde tüm gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyorum. Aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anarken, hayatta olan gazilerimize minnet duygularımı ifade ediyor, değerli aileleri ile birlikte sağlıklı ve huzur dolu bir ömür temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Törende konuşan Başkan Albayrak, “"Ebedi Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Bizler bugün barış ve huzur içinde yaşayabiliyorsak bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz" dedi.

Haber Tarihi : 19.09.2020