Tekirdağ’da Kontrollü Normalleşme

Haber Süleymanpaşa Gündem

Kontrollü Normalleşme Süreci kapsamında Tekirdağ’da, kontrollü normalleşme pandemi değerlendirme ve istişare toplantısı yapıldı.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın başkanlığında, Valilik YİKOB Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Garnizon Komutanı Piyade Alb. Şahin Yenilmez, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Vali Yardımcıları Ahmet Narinoğlu, Osman Abdullah Günaydın, Murat Eren, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Dr. Deniz Bozdoğan ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Yıldırım, “Sağlık Bakanlığımızın hazırlamış olduğu haritada gördüğünüz gibi 3. Seviyedeyiz, turuncu kategorideyiz. Bununla mücadele etmek sadece Sağlık Bakanlığı personelinin, İçişleri Bakanlığı personelinin veya Belediyelerin işi değil; koronavirüsle mücadele etmek hepimizin işidir. Artık yeni bir hamleyle, yeni bir bakış açısıyla ortaya çıkmak mecburiyetindeyiz. Hepimiz kendi temsilcisi olduğumuz sektörlerin, kurumların hepsiyle birlikte bu mücadeleye katılmamız lazım. Bizim topyekun seferberlik halinde bu işe el atmamız gerekiyor. Bizim kırmızı kategoride olmamamız için herkesin görevini tam yapması lazımdır. Önce kendimiz için yapmamız lazım, sonra sevdiklerimiz ve çalıştığımız yerdeki iş arkadaşlarımız için yapmamız lazım. Ondan sonra yaşlılarımız ve toplumumuz için. Tekirdağ Trakya’nın mavi gözlü kenti, turuncu bize yakışmıyor, bize mavi yakışır. Maviye dönebilmek için hep beraber denetimini de yapacağız, çalışmasını da yapacağız, gayretini de sarf edeceğiz” dedi.

Ardından Vali Yardımcısı Ahmet Narinoğlu, kademeli olarak esnetilen tedbirlerle ilgili detaylar hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Vali Yardımcısı Narinoğlu’nun sunumunun ardından Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram Zengin tarafından Kontrollü Normalleşme Dönemi Adımları tanıtıldı ve Koronavirüs Durum Değerlendirmesi ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.

Kontrollü Normalleşme Denetimleri

Vaka sayılarında yaşanan düşüş ve salgının seyrinde görülen yavaşlama üzerine 1 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabinede, halihazırda uygulanmakta olan tedbir ve kuralların illerin risk grubuna göre kademeli olarak esnetilmesi kararlaştırılarak kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar belirlendi.

Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığınca tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri buna göre belirlenmiş ve her bir risk grubunda uygulanacak tedbirler kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu doğrultuda Vali Aziz Yıldırım, Yeni Kontrollü Normalleşme kapsamında Değirmenaltı Mahallesi’nde denetimlerde bulundu.

Denetimlerde restoran ve kafelerini açan esnaflara yeni kontrollü normalleşme tedbirlerini detaylarıyla anlatan ve nasıl yapılacağını açıklayan Vali Yıldırım, esnaflara ve vatandaşlara maske, sosyal mesafe ve el hijyeni konularında da uyarılarda bulundu.

Denetimlerde konuşan Vali Yıldırım; “Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan verilere göre yüksek risk grubunda yer alan ilimizi, düşük risk grubuna taşıyabilir ve normal hayata dönüşü hızlandırabiliriz. Koronavirüs ile mücadelemizde vatandaşlarımızın bizlere destek olmasını bekliyoruz. Maske, mesafe, hijyen kurallarına ve alınan diğer tedbirlere uymaya devam edelim. Aldığımız tedbirler koronavirüsten güçlü değildir. Mavi gözlü şehrimize başka renk yakışmıyor! Tekirdağ’a turuncu yakışmıyor. Tekirdağ’a mavi yakışır.”  dedi.

Vali Yıldırım’a denetimleri sırasında Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, Halk Sağlığı Müdürü Hacı Bayram Zengin eşlik etti.

Öte yandan Tekirdağ genelinde 11 ilçede de eş zamanlı olarak denetimler gerçekleştirildi. Denetimler, Tekirdağ’da 3 bin kişilik denetim ekibiyle eş zamanlı olarak ilçelerde Kaymakamların ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinin katılımıyla yapıldı.

Haber Tarihi : 05.03.2021