“Tekirdağ’da Okul İsimleri Değişiyor”

Haber Süleymanpaşa Gündem

Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Kamuran Varma, okul değişikliğinde bazı kesimlerce yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu söyledi.

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Süleymanpaşa İlçesinde bulunan bazı okulların adları değişiyor.

Bu isim değişikliğine bir sendika karşı çıktı.

Türkiye Kamu-Sen Tekirdağ İl Temsilcisi Kamuran Varma ise okul değişikliği kararını yerinde bularak bu uygulamanın doğru olduğunu savundu.

Yeni uygulama hakkına açıklama yapan İl Temsilcisi Varma alınan kararın isabetli bir karar olduğunu söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce alınan kararı desteklediklerini de ifade eden Varma, şunları kaydetti; ”Süleymanpaşa İlçemizde bazı okullarımızın isimlerinin değiştirilmesi ile ilgili olarak yapılan eleştirileri değerlendirdik. Eleştirilerin daha ziyade Yahya Kemal Beyatlı ismi üzerinde yoğunlaştığını, şehrimizin kültürel kimliği ile özdeşleşen bu ismin ortadan kaldırılmak istendiğinin iddia edildiğini gördük.  İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasını incelediğimizde böyle bir durumun söz konusu olmadığını, Yahya Kemal Beyatlı isminin iddia edildiği gibi hafızalardan silinmediğini, aksine Cumhuriyet döneminin büyük şairinin isminin sanatçı kimliğine uygun olarak Güzel Sanatlar Lisesine verildiğini anlıyoruz. Basın açıklamasında Yahya Kemal Beyatlı isminin okul öncesi çağındaki çocukların gönül ve zihin dünyasında tam olarak karşılık bulamayacağı bu sebeple bir lisede ve özellikle Güzel Sanatlar Lisesinde yaşatılmasının daha uygun olacağı belirtilmektedir. Alınan karar bu yönüyle isabetli olmuştur.

Ülkemizin kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile bütünleşen ve şehrimiz için bir iftihar kaynağı olan 57. Alay isminin ilimizde bir eğitim kurumunda yaşatılmasına bu şehirde yaşayan hiç kimsenin itirazı olamaz ve olmamalıdır. Hatta bize göre bu konuda geç bile kalınmıştır. Alınan bu karar Tuğlacılar Lisesinden mezun olmuş binlerce kişinin bu okuldan mezun olduğu gerçeğini elbette değiştirmeyecektir. Tuğlacılar Lisesi, bu anlamda Tekirdağlıların hafızasındaki yerini elbette koruyacaktır. Ancak bilindiği gibi Tuğlacılar Lisesi hakkında yapılan depreme dayanıklılık testleri sonucunda yıkım kararı alınmıştır ve yerine de devlet yatırım programı kapsamında yeni bir Anadolu Lisesi yaptırılması mutlaka planlanmalıdır. Şehir merkezinde bir lise ihtiyacının karşılanması amacıyla yapılacak planlama sonucunda yaptırılacak Anadolu Lisesi şüphesiz ki 57. Alay’ın hatırasını da Tekirdağlıların hafızasında yaşatacaktır ve bu bağlamda geç kalınmış bir vefa örneği de sergilenmiş olacaktır.

Tekirdağ’ın büyükşehir statüsü kazanmasıyla birlikte ortaya çıkan idari yapı sonucunda bilindiği gibi özel idare de ortadan kalkmıştır. Süleymanpaşa ilçemizdeki Özel İdare Ortaokuluna yine milli kültürümüzde ve şehrimizin hafızasında karşılığı olan Nihat Sami Banarlı Ortaokulu isminin verilmesini de isabetli bir karar olarak değerlendiriyoruz.

Basın açıklamasında aramızdan ayrılışının ikinci yıl dönümünde saygı ve rahmetle andığımız “Tekirdağlıların Mehmet Amcası” araştırmacı yazar Mehmet Serez’in isminin bir okula verilmesi yönündeki çalışmaların devam ettiği belirtilmektedir. Bu kararı da son derece isabetli ve geç kalınmış bir karar olarak görüyoruz ve heyecanla karşılıyoruz. Mehmet Serez’in sosyal bilimler alanındaki çalışmaları değerlendirildiğinde hatırasının yaşatılması için en isabetli tercihin Sosyal Bilimler Lisesi olması gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye Kamu Sen Tekirdağ İl Temsilciliği olarak alınan kararların ve yapılan değişikliklerin şehrimiz için iyi ve güzel sonuçlar getirmesini diliyoruz. 

Haber Tarihi : 11.05.2021