Tekirdağ’da Vaka Artışı Sürüyor

Haber Gündem

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısında Tekirdağ’daki artış dikkat çekiyor. Geçen hafta Tekirdağ'da 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısı 619,85 iken bu sayı 747,13'e yükseldi. Tekirdağ, en çok vaka artışının yaşandığı illerin başında geliyor.

Alınan kısıtlama tedbirlerine rağmen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2020 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre nüfusu 1 milyon 81 bin 65 olan büyükşehir statüsündeki Tekirdağ‘da vaka artışı devam ediyor.

3 HAFTADA DİKKAT ÇEKEN ARTIŞ

Sağlık Bakanlığının "covid19.saglik.gov.tr" adresinde Türkiye haritası üzerinden il bazında yayımlanan 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısındaki artış dikkat çekiyor. 27 Mart-2 Nisan tarihleri arasında 100 bin nüfusa karşılık gelen vaka sayısı Tekirdağ'da 409,13'ten 3-9 Nisan tablosunda bu rakam 619,85'e, 10-16 Nisan tarihleri arasında ise 747,13'e yükseldi. Tekirdağ, vaka artışının en çok yaşandığı iller arasında ilk 5’te yer aldı.

ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İLLER ARASINDA

Kırmızı kategoride olan ve çok yüksek riskli iller arasında yer alan Tekirdağ’daki vaka artışı ise bir türlü önlenemiyor. Tüm uyarılara rağmen kural tanımaz kişilerin maske takmaması ve ev ziyaretlerine devam etmesi, vaka artışının en büyük etkenlerinden biri olarak gösteriliyor.

HASTANLER DOLMAK ÜZERE

İlçedeki biri devlet, ikisi özel olmak üzere mevcut üç hastanede de hem normal, hem de yoğun bakım ünitelerde ciddi bir yoğunluk yaşanıyor. Eğer vaka artışı böyle devam ederse, bu artışa hastaneler karşılık veremeyebilir.

LÜTFEN KURALLARA UYALIM

Yetkililer, vatandaşları mutlaka kurallara uymaları yönünde çağrılarını yinelerken, maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralarına dikkat çekildi.

Haber Tarihi : 19.04.2021