Tekirdağ’da Virüs Tavan Yaptı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Yeni tip Koronavirüs, Tekirdağ’da en yüksek noktaya ulaştı. Kasım ayında virüs artış oranı neredeyse yüzde 100’ü buldu.

COVİD-19 virüsü yayılımı Kasım ayı içinde en yüksek rakamlara ulaştı.   Son bir hafta içinde ise İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep illeri başta olmak üzere 15 yerleşim yerinde virüs artış oranı yüzde 50’i buldu.

Bu illerdeki artış rakamlarını Tekirdağ’ı izledi. Tekirdağ il Genelinde ki artış oranı yüzde 100’e yaklaştı. ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında ki Tekirdağ lokasyonu 1 ayda mavi renkten kırmızıya dönerek ‘Çok Riskli Bölge’ olarak gösterilmeye başlandı. Tekirdağ daha önce COVİD-19 virüsü ilgili başarısından örnek iller arasına gösterilmişti.  Birçok kes vaka sayısını 0’layan Tekirdağ, son dalgada en fazla etkilenen illerden biri oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özelikle Kasım Ayındaki artışa dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Koca yaptığı açıklamada, “Adana, Mersin, Sakarya, Tokat, Tekirdağ ve Erzurum Sağlık Müdürleri ile yaptığımız online toplantıda, salgının bu illerimizdeki seyri, temaslı takibi, hasta yükü ve vaka artışları üzerinde durduk.

Vakalar Tokat, Tekirdağ, Adana, Mersin ve Sakarya’da iki haftada %100, Erzurum’da ise %50 artış gösterdi. Tedbirlerden verdiğimiz her taviz, salgınla mücadeleyi zorlaştırıyor. Tedbirin olmadığı yerde tehdit devam ediyor” dedi.

Koca açıklamasında COVİD-19 virüsüne karşı Türkiye’de ciddi bir sınav verildiğini söyledi.

Kovid-19 salgınıyla mücadelede Milletçe teyakkuzda olmamız gerektiğine vurgu yapan Koca; "Bu yıl henüz bitmeden aşıya kavuşmanın ümidi içindeyim. Bir engel çıkmazsa sağlık personelimizden başlayarak Bilim Kurulu'muzun belirleyeceği algoritmayla risk gruplarını kademeli olarak aşılamayı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber Tarihi : 28.11.2020