Tekirdağ'da 19 Mayıs Kutlaması

Haber Süleymanpaşa Gündem

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Valilik önünde tören düzenledi. Törene Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ AK Parti Milletvekilleri Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, CHP Tekirdağ  Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, AK Parti İl Başkanı  Mestan Özcan, CHP İL Başkanı Zeynel Şener Saygın, MHP İl Başkanı İlker Yücel, İYİ Parti İl Başkanı Sertaç Akkaya, Gelecek Partisi İl Başkanı Recep Nişancı ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına dikkat edilerek gerçekleştirilen Çelenk sunma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından çelengin Atatürk Anıtı'na sunulması ile son buldu.

Tören sonrası açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını ve Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'da Milli Mücadelenin ilk ateşini yakışının 101. Yıl dönümünü kutluyoruz. Cumhuriyet değerlerini, Atatürk ilke ve devrimlerini yeni nesle en iyi şekilde anlatmak bizlere düşen en önemli görevdir" dedi.

Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün, Atatürk  anıtına çelenk sundu. İstiklal Marşının ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama töreni sona erdi.

 

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun programda saygı duruşunun bulunmamasına tepki göstererek Saygı duruşunda bulunulmasını istedi.

 

Tekirdağ Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün ise Yönetmelikte Saygı duruşunun olmadığını bu yüzden Saygı duruşunun yapılmadığını söyledi. Bu diyaloğun ardından AK Partili MHP’liler tören alanından ayrıldı. CHP ve İYİ Partililer ise tören alanında kalarak Saygı duruşunda bulup İstiklal Marşını okudu.

 

CHP İL Başkanı Zeynel Şener Saygın her bayramda farklı bir olayla karşılaştıklarını iddia etti.

19 Mayıs çelenk sunma töreninde saygı duruşu krizi yaşandı. Programda saygı duruşu olmayınca CHP ve İYİ Partililer 2. bir tören yaptı.

 

Pandemi sürecinde Vatandaşların moralinin bozuk olduğunu da ifade eden, CHP İl Başkan Saygın, “Bu coşku bizden neden esirgeniyor. Bu duruma doğru bulunmuyoruz” dedi.

 

İYİ Parti İl Başkan yardımcısı Muzaffer Doğan ise Milli Bayramların coşkudan uzaklaştırıldığını iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü; ” 2010 yılında yapılan yönetmelik değişikleriyle adeta halkımız bu coşkudan uzaklaştırılır oldu. 19 Mayıs tarihi gençlere ve topluma aktarılması gereken milli bir kültürdür. Bu kültürü yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyetin tüm değerleri ile sonsuza dek yaşatılması, başta gençler olmak üzere hepimizin ortak sorumluluğudur. Milli bayramların, o özlediğimiz şekilde kutlanması sağlanarak hasret sona erecektir. Ne mutlu Türküm diyene“

 

Konuşmaların arından Cumhuriyet bandosu mini bir konser verdi.

Haber Tarihi : 20.05.2020