Tekirdağ'da Ahilik Haftası kutlandı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Tekirdağ'da "Ahilik Haftası" etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. “Ahilik Haftası” kutlamaları çerçevesinde Yılın Ahisi seçilen Halim Çağlayan; Yılın Kalfası seçilen İsmail Yılmaz, Yılın Çırağı seçilen Ozan Polat Kanbur ve Ticaret İl Müdür Vekili Mehmet Furtına ile birlikte Vali Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret ettiler.

Valilik önünde gerçekleştirilen törende, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

 

Tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Ticaret İl Müdür Vekili Mehmet Furtına, törende yaptığı konuşmada, ahiliğin kardeşlik, cömertlik, eli açıklık ve yardımseverlik olduğunu söyledi.

Furtına, çalışmak, üretmek, alın teriyle kazanmanın ahilikte bir ahlak kuralı olduğunu ifade ederek, "Ahilik kültürü toplumda yaşayanları birbirine yakınlaştıran, bireyler arasında sosyal dayanışmayı sağlayan, kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi değerleri özünde toplayan bir hayat felsefesidir. Türklerin Anadolu'da bin yıldır varlığını sürdürmelerinin sırrı ahilik kültüründe yatmaktadır. Ahilik anlayışı içerisinde toplumun değerlerine saygı önemlidir." dedi.

 

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, kurum müdürleri, parti temsilcileri ve esnaf da katıldı.

Tarihi Valilik Binası önünde günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Başkan Kadir Albayrak daha sonra Ahilik Haftası kapsamında Tekirdağ esnaf üyeleri ile Yılın Ahisi seçilen Ahmet Dinç, Yılın Kalfası seçilen Volkan Aksoy, Yılın Çırağı seçilen Özkan Fener'in de bulunduğu Ahilik Heyetini makamında ağırladı. Kendilerine nazik ziyaretleri için teşekkür eden Başkan Albayrak, "Dürüstlük, dostluk, kardeşlik, cömertlik, paylaşma ve yardımlaşmayı esas alan esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere tüm halkımızın, Ahilik Haftası'nı en içten dileklerimle kutluyorum. Tüm esnaflarımıza hayırlı ve bol kazançlar diliyorum" dedi.

“Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında Yılın Ahisi seçilen Ahmet Dinç, Yılın Kalfası seçilen Volkan Aksoy, Yılın Çırağı seçilen Özkan Fener ve Ticaret il Müdür V. Mehmet Furtına Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

 

Vali Yıldırım, Yılın Ahisi seçilen Ahmet Dinç; Yılın Kalfası seçilen Volkan Aksoy, Yılın Çırağı seçilen Özkan Fener‘i tebrik ederek tüm esnaf ve sanatkârlarımızın Ahilik Haftası’nı kutlayıp bereketli bir yıl diledi.

 

Ziyarete, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Sami Kayın, Saray Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özen, Çorlu Kahveciler Odası Başkanı Yıldız Filiz Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri İrfan Ekici, Esnaf Odaları Birliği Genel Sekreteri Fatma Eras da katıldı.

Haber Tarihi : 14.09.2021