Türk Hukukunda Yoksulluk Nafakası Paneli

Haber Gündem

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından “Türk Hukukunda Yoksulluk Nafakası” Konulu Panel düzenlendi.

NKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Tekirdağ Namık Kemai Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Nusret Bedük, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Orhan Kuzu, Hukuk Fakültesi akademisyenleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Eker, toplumumuzda boşanmanın arttığına dikkat çekerek, mutlu ve sağlıklı bir evlilik için gençlerin eş seçiminde acele etmemeleri tavsiyesinde bulundu. Prof. Dr. Eker, panelin önemli bir konuyu ele aldığını belirterek, etkinliğin düzenlenmesinde katkısı olan akademisyenlere teşekkür etti.

Panelin moderatörlüğünü yapan Hukuk Fakültesi Dekanı ve Özel Hukuk Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Nusret Bedük yaptığı konuşmada, Türk toplumunda ailenin merkezi bir konumda olduğunu ancak tarafların evlilikte kendilerine düşen sorumlulukları yerine getiremediği takdirde evliliklerin sonlandığını ve boşanma sürecinin başladığını belirtti.

Yoksulluk nafakasının, boşanmanın hukuki sonuçlarından biri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Nusret Bedük, düzenlenen panelin amacının yoksulluk nafakası kavramını kapsamlı biçimde ele almak olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Bedük’ün konuşmasının ardından, Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Sabiha Gökçe canarslan Karakul “Yoksulluk Nafakasının Kavramsal Çerçevesi ve Özellikleri”, Dr. Öğr. Üyesi Semih Yünlü “Yoksulluk Nafakasının Şartları ve Miktarının Belirlenmesi” ve Doç. Dr. Sera Reyhani Yüksel ise “Yoksulluk Nafakasının Süresi ve Sona Ermesi” başlıklarındaki sunumlarını gerçekleştirdi.

Yoğun bir katılımın olduğu etkinlik soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Haber Tarihi : 14.05.2022