Türk Kızılayı 153 yaşında

Haber Çerkezköy Gündem

Türk Kızılayı Çerkezköy Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri Kızılay’ın 153’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Türk Kızılay’ının 11 Haziran 1968 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Çerkezköy Şubesi Başkanı Hasan Karaca, “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1935 yılında cemiyete Türk Kızılay adını vermiştir. Bu nedenle Türk Kızılayı en köklü sivil toplum kuruluşudur. Bizde Çorlu Kızılay olarak böyle köktü bir kuruluşun içinde bulunmaktan mutlu ve gururluyuz” dedi.

 

Cuma günü saat 10.00’da gerçekleştirilen çelenk sunma törenine Türk Kızılayı Çerkezköy Şube Başkanı Hasan Karaca, AK Parti Tekirdağ Eski Milletvekili ve yönetim kurulu üyesi Dt. Ayşe Doğan ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 

DÜNYANIN ÖNDE GELEN KURULUŞLARI ARASINDA YER ALIYOR

 

Anıtına çelengin sunulmasının ardından konuşan Türk Kızılayı Çerkezköy Şube Başkanı Hasan Karaca, “ 1868 yılında kurulan, 1877’de Hilal-i Ahmer Cemiyeti adıyla faaliyetlerini sürdüren ve son olarak 1935 yılında bugünkü adını alan Kızılay, 153 yaşına girdi. Türk Kızılayı’nın hiçbir ayrım gözetmeksizin insanın acısını önlemeye ve hafifletmeye çalışmak, insan hayatını ve sağlığını korumak, insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı ve işbirliğinin geliştirmek amacıyla hizmetlerini sürdürmektedir. Türk Kızılayı bugün kendi alanında dünyanın önde gelen kuruluşları arasında yer almaktadır. 153 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesiyle ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan Türk Kızılayı, yaşanan her afette, her önemli hadisede, mağdurların ve mazlumların gölgesine sığındığı bir güven kapısı haline gelmiştir. Bu nedenle Türk Kızılayı’na sahip çıkmak, ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu, daha güvenli bir yer haline gelmesine katkı sağlayacaktır. Ben tekrar Türk Kızılayı’nın kuruluşunun 153. yıl dönümünü kutluyorum” diye konuştu.

 

Haber Tarihi : 12.06.2021