Turkcell Avrupa Veri Merkezi Tekirdağ'da açıldı

Haber Kapaklı Gündem

Kapaklı Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin açılışı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla bugün gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, elektronik haberleşme sektörünün, 2021’in ilk yarısında yüzde 18,8 oranında büyüyerek büyük bir başarıya imza attığını açıkladı. Mobil abone sayının 84,6 milyonu aştığını belirten Karaismailoğlu, internet kullanımının bir yılda yüzde 62 arttığını vurguladı.

“Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalsın” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Turkcell, Türkiye’ye yeni nesil bir veri merkezi daha kazandırdı. Dünya standartlarına uygun olarak inşa edilen ve en son teknolojiyle donatılan Turkcell Avrupa Veri Merkezi’nin açılışı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül, Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Kamil Çetintaş, Kapaklı İlçe Başkanı Recep Biyik ve Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva’nın katılımıyla Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

EN YÜKSEK VERİ MERKEZİ OLDU

Programda veri merkezi hakkında katılımcılara bilgi veren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, veri güvenliğini ‘Siber Vatan’ olarak tanımladıklarını ifade etti. ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ diyerek yatırımlarını bu yönde yaptıklarını kaydeden Erkan, “ Milli servetimiz veriyi, küresel risk ve tehditlere karşı korumak hepimizin görevi. Bu doğrultuda inşa ettiğimiz veri merkezlerimizde yerlilik oranımızı da hızla arttırıyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Veri Merkezimizde yerlilik oranımız yüzde 75 seviyesine ulaşarak Türkiye’nin yerlilik oranı en yüksek veri merkezi oldu” dedi.

ONUR VE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

İnternet trafiğinin geçiş noktası haline gelen Türkiye’nin verinin taşınması ve saklanması konusunda da kilit bir öneme sahip olduğunu kaydeden Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu, “Turkcell olarak amacımız; bu coğrafi üstünlük ile şirketimizin sahip olduğu ileri ve yenilikçi teknolojiyi kullanarak, ülkemizi dünyanın en önde gelen ‘veri ve bulut teknolojileri üssü’ haline getirmek. Bu hedefin yeni bir adımı olarak bugün açılışını yaptığımız Turkcell Avrupa Veri Merkezi’ni kamu kurumlarının, özel sektörün ve bölge ülkelerinin hizmetine sunmanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ülkemizin ‘bölgesel bir üs olma’ konumunu güçlendirebilmek için yatırımları teşvik eden milli politikaların benimsenmesini ve hızla uygulamaya geçirilmesini çok değerli buluyoruz. Bu vesileyle Türkiye’de yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi noktasında önümüzü açarak bizleri cesaretlendiren Sayın Cumhurbaşkanımız ile her zaman desteğini yanımızda hissettiğimiz Sayın Bakanımıza ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

FİRMALARIN TEKELİNDE OLMAYACAK

 

 

Programda konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “ Dijital verilerin korunmasının ve işlenmesi devletler, kurum ve kuruluşlar için oldukça önemlidir. Sanal ortamda üretilen verilere hakim olan devletler, stratejik açıdan avantajlı konuma geçmektedir. Bu alana yapılan yatırımlar Türkiye’nin bilişim teknolojilerindeki başarısında çok etkili olacaktır. Dijital verilerin depolanmasını, organize edilmesini, kullanılmasını ve düzenli aralıklarla yedeklenmesini sağlayan veri merkezleri, bilişim teknolojileri alanında öncü ülke olmak isteyen ülkemize çok önemli bir katkı sunacaktır. Turkcell Avrupa Veri Merkezi’yle dijital verilerimiz yurtdışına gönderilmek zorunda kalmayacak, Türkiye'nin dijital verileri, güvenle saklanacak ve işlenecektir. Dijital veriler, küresel büyük teknoloji firmalarının tekelinde olmayacak. Türkiye’nin verilerini saklamak için ödenen bedel ülkemizde kalacaktır. Bunun yanında uluslararası içerik üreticilerin verilerinin saklanması ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı olacaktır. Veri merkezleri ülkemiz girişimcilerinin katma değerli hizmetler üretmesine olanak sağlayacak, yetişmiş personel ülkemizde istihdam edilecek ve ülkemiz küresel ve bölgesel bir cazibe noktası haline gelecektir. 2018 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan “Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi” kararı doğrultusunda teşvik edilen ve desteklenen veri merkezleriyle ülkemizin bölgesel olarak bir veri merkezi üssü haline geleceğine inanıyorum. Türkiye’nin bilişim teknolojileri alanındaki hedeflerine ulaşmasında önemli bir adım olarak gördüğüm Türkcell Avrupa Veri Merkezi’nin ülkemize, bölgemize, ilimize hayırlı olmasını diliyor, bu veri merkezlerinin sayısının artarak Türkiye’nin bilişim teknolojileri alanındaki başarılarına katkı sunmasını temenni ediyorum” dedi.

 

 

 

5G’Yİ KULLANIN KULLANICI SAYISI 1 MİLYAR OLMASI BEKLENİYOR

 

 

 

“Teknolojiyi hangi ülkeler geliştirip, yaygınlaştırırsa, o ülkeler ekonomik bağımsızlık yolunda önemli adımlar atıyor. Türkiye, milli bağımsızlık ve milli ekonomi yolunda son 19 yılda çok önemli adımlar attı” diyerek konuşmasına başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “ Teknoloji alanında da bu yaklaşım başarılı sonuçlara ulaşmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, tüm ulaşım modlarında olduğu gibi, bilişim, iletişim ve haberleşme alanlarında da hep “yerli” ve “milli” yaklaşımları ön plana aldık. Bu yönde vatandaşların hayat standardını yükseltecek önemli projelere imza attık. Yaşadığımız çağa adını veren bilgi ve veri, ona sahip olan kişi, kurum ve ülkelerin gücüne güç katıyor. 5G bu teknolojilerin en başında geliyor. Bu bağlamda, 5G’nin ileri teknolojilerin ve veri güvenliğinin kilit noktası olması nedeniyle, tüm gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yakından takip ettiği ve üzerinde yoğun çalışmalar yürüttüğü bir konu. Dünyada ve Avrupa’da birçok ülke, 5G denemelerini yaptıktan sonra ticari 5G hizmetini devreye almak üzere çalışmalarını yürütüyor. Önümüzdeki 4 yılda 5G’yi kullanan kullanıcı sayısının 1 milyar olması bekleniyor” diye konuştu.

 

 

Bakan Karaismailoğlu, “Halihazırda toplam 83,6 milyon olan mobil abone sayımızın 78,5 milyonu 4.5G abonesidir. Aradan geçen 5 yılda toplam mobil abonelerin yüzde 93’ünün 4.5G’ye geçmesi büyük bir başarı olup, gelecekteki 5G gibi teknolojilerin ülkemizde hızla yaygınlaşabileceğinin de göstergesidir. Verinin toplanması, işlenmesi ve katma değerli hizmetlere dönüştürülmesi kadar saklanması, yedeklenmesi, her türlü afet ve siber saldırılardan korunması hem kişisel veri hem de ulusal güvenlik açısından oldukça önemlidir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, bilgi ve iletişim teknolojilerinin sağladığı avantajları, insanların refahı ve mutluluğu için kullanmayı esas alıyoruz. Yerli ve milli olarak geliştirilmesine hassasiyetle eğildiğimiz bilgi ve iletişim teknolojilerinin, yaygınlaşması adına var gücümüzle çalışıyoruz. Bildiğiniz üzere yatırımlarımızdaki yerlilik oranlarını kademe kademe artırmayı temel hedefimiz olarak belirledik. Bu bakımdan, 5G teknolojileri için planlamalarımızı, yerli ve milli imkanlarımızı önceliklendirerek yapıyoruz” dedi.

 

 

 

“EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

 

 

 

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Projesi kapsamında; 5G Baz İstasyonu, 5G Çekirdek Şebeke, 5G operasyonel ve yönetimsel yazılımlar gibi 5G teknolojisine özel, kritik şebeke donanım ve yazılımları geliştirdiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “Projenin ilk fazı, bu yılın Mart sonu itibarı ile tamamlandı, Ar-Ge süreçleri bitirildi, ürünlerin prototipleri hazırlandı. Şunu net olarak söyleyebilirim; biz, 5G teknolojisine yerli ve milli imkanlarla geçmeye emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de elektronik haberleşme sektörü, 2021’in ilk yarısında yüzde 18,8 oranında büyüyerek büyük bir başarıya imza attı. 2003-2021 yılları arasında ülke genelinde yaptığımız ulaşım ve haberleşme yatırımları içinde, 92 milyar liranın üzerindeki büyük miktar, haberleşme sektörünün gelişimi açısından önemli oldu”

YILLIK ARTIŞ ORANI YÜZDE 62 OLMUŞTUR

 

 

 

Karaismailoğlu, “ Fiber internette abone sayısı 2021 yılının birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 4.2 milyona ulaşmıştır. İnternet kullanımı 2020 birinci çeyrekte 7,3 milyon TByte seviyesindeyken, bu değer 2021’in aynı döneminde yaklaşık 11,8 milyon TByte olarak gerçekleşmiştir. Yıllık artış oranı yüzde 62 olmuştur. 2020 yılının birinci çeyreğinde mobilde 7,6 GB olan abone başına aylık internet trafiği, 2021 yılının aynı döneminde yaklaşık 9,8 GB’e ve sabitte ise 138,6 GB’den 197,2 GB seviyelerine yükseldi. Vatandaşlara daha iyi hizmet vermek ve bu başarılara yenilerini eklemek üzere var gücümüzle çalışacağız. Türkiye’nin bilgi toplumuna geçişinde önemli bir kriter olan e-devlet kapısı hizmetlerinde de ciddi rakamlara ulaştık. 2021 yılı Eylül ayı itibarıyla, 56 milyon 300 bin kayıtlı vatandaşımıza, 816 kuruma ait 5 bin 949 hizmet sunuluyor. E-Devlet Kapısı’nda 2021 yılında ilk 8 ayda toplam 5.5 Milyar işlem gerçekleştirildi” dedi.

 

 

 

İŞ BİRLİĞİNİN KATKILARI BÜYÜKTÜR

 

 

 

Ülkemizin 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7, ikinci çeyreğinde ise yüzde 21.7 gibi büyüme oranı yakaladığını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Bu büyüme eğiliminde, bilişim ve iletişim sektöründeki kamu-özel sektörümüzün iş birliğinin katkıları büyüktür. Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Belgesi’nde de belirttiğimiz üzere, siber güvenliği, milli güvenlik kapsamında değerlendiriyoruz. Çünkü veri ve veri gizliliğinin korunması meselesi artık uluslararası zeminde büyük önem taşıyan bir konu durumuna gelmiştir. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla verinin taşıdığı önemin farkındayız. ‘Türkiye’nin verisi, Türkiye’de kalmalı’ görüşünden yola çıkarak kurumlarımızın yatırımlarını bu yaklaşımla yapması son derece önemlidir. Ülkemizin, vatandaşlarımızın, bu ülke için değer üreten işletmelerin verilerinin gizliliği için ‘yerli veri merkezi’ yatırımları olmazsa olmazdır. Strateji Belgemizin 2020-2023 Eylem Planı’nda ifade ettiğimiz 8 önemli stratejik amaçtan biri, ‘Kritik altyapıların korunması ve mukavemetin’ artırılmasıdır” diye konuştu.

 

 

 

SON DERECE ÖNEMLİDİR

 

 

 

Turkcell’in Avrupa Veri Merkezi’nin güçlü ve yedekli bir teknoloji yatırımı olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, “ Veri Merkezi’nin yerlilik oranının yüzde 75’lerde olması kıymetli bir gelişmedir. 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı şekilde tasarlanan ve inşa edilen veri merkezimiz, Ankara, İzmir ve Gebze veri merkezlerinin bilgi yedekliği ve güvenliği açısından son derece önemlidir. Bilgi ve iletişim sektöründeki bu baş döndürücü gelişmeler, insanlarımızın çok daha hızlı, rahat ve kesintisiz iletişim kurmasına hizmet ettiği unutulmamalıdır. Bu hizmet, doğal afetlerde çok daha önem kazanıyor. Hatırlayacağınız üzere, çok kısa süre önce yaşadığımız sel, yangın felaketlerinde, Bölgede artan mobil haberleşme trafiğini karşılamak amacıyla hızla harekete geçtik. İhtiyaç olan İlave mobil haberleşme altyapılarını çok kısa bir sürede hizmete aldık” dedi.

 

 

 

KAPAKLI BELEDİYESİNİ ZİYARET ETTİ

 

 

 

Turkcell Avrupa Veri Merkezi’ni gezen Bakan Karaismailoğlu, daha sonra Kapaklı’ya geçerek AK Parti Kapaklı İlçe Teşkilatı, Kapaklı Belediyesi ve MHP Kapaklı İlçe Teşkilatını da ziyaret ederek partililer ile bir araya geldi.

Haber Tarihi : 14.09.2021