Vali Yıldırım’dan Türk Dil Bayramı Mesajı

Haber Süleymanpaşa Gündem

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Türk Dil Bayramı Dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türkçe’nin dünyanın sayılı dilleri arasında olduğuna vurgu yapan Vali Yıldırım, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1932’deki ilk Türk Dili Kurultayı’nın açılış tarihi olan 26 Eylül gününü, 88 yıldan bu tarafa Dil Bayramı olarak kutlamaktayız.

İnsanlar arasında iletişimin, anlaşmanın, paylaşmanın,  birlik ve beraberliğin en önemli göstergesi olan dil, kültürlerin ve medeniyetlerin temel direği, gelenek ve göreneklerin nesilden nesile aktarılmasında en etkili araçtır.

Dünyanın sayılı dilleri arasında yer alan kadim dilimiz Türkçe, asırlar boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu topraklarda, milli kültürümüzün ve milli kimliğimizin oluşmasına vesile olmuştur.

Türkçemiz, söz varlığı, anlatım ve türetme yönünden güçlüdür, yüzlerce yıldır dünyanın pek çok yerinde ve Anadolu’da konuşularak bu ifade gücünü kazanmıştır. Türkçemizin, sahip olduğu sözcük varlığının yanı sıra deyim, atasözü ve vecize hazinesi bakımından da dünyanın önde gelen dilleri arasında yer alması, milletimiz için bir gurur vesilesidir.

Milli değerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasındaki en önemli vasıta olan güzel Türkçemizin, sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanda daha yaygın ve doğru bir şekilde konuşulması ve etkinliğinin artırılması, sadece eğitimcilerimizin değil hepimizin ortak sorumluluğudur.

 Türkçemizin özensiz kullanılması ve konuşurken yabancı dillerden alınan sözcüklerin tercih edilmesi Türkçemizin bozulmasına sebep olacaktır. Bu nedenle günlük hayatta ve sosyal medyada dilimize yerleşmiş ve Türkçeleşmiş yabancı kelimeler dışında Türkçe kelimeler kullanmaya ve Türkçemizi doğru ve güzel konuşmaya özen gösterelim.

Bu vesileyle, güzel Türkçemizi doğru ve bilinçli kullanan bütün kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Türkçemizin gelişmesine ve zenginleşmesine katkı sunması temennisiyle tüm vatandaşlarımızın Türk Dil Bayramı’nı kutluyorum.”

Haber Tarihi : 25.09.2020