İLHAMİ ÖZCAN AYGUN: ‘PISA SONUÇLARI TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİNE AYNA TUTUYOR’

İLHAMİ ÖZCAN AYGUN: ‘PISA SONUÇLARI TÜRKİYE EĞİTİM SİSTEMİNE AYNA TUTUYOR’

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, son açıklanan PISA (Programme for International Student Assessment) sonuçlarını değerlendirerek Türkiye'nin eğitim sisteminde yaşanan sorunlara dikkat çekti. Aygun, "PISA sonuçları Türkiye eğitim sisteminde yirmi bir yıldır devam eden çöküşün belgesidir, AK PARTİ sınıfta kalmıştır" dedi.

Matematikte 37 OECD ülkesi arasında 32'nci sırada bulunduğumuzu belirten Aygun, "Okuduğunu da anlamayan bir nesil geliyor. 2018 yılına göre, okumada 10 puan, matematikte 15 puan geriye düşmüşüz. Tarikat, şu bu derken eğitim devlet kontrolünden çıktı, AK PARTİ ile kız çocuklarımız geriye düşüyor, düşünün ki okumada kızlar erkeklerden 25 puan daha geride" şeklinde konuştu.

Aygun, öğrencilerin yüzde 44'ünün hayatından memnun olmadığına dikkat çekerek, "Son dönemde yurtlardaki asansör kazaları, kötü yemekler ve gıda sorunları gibi konularla karşılaşıyoruz. Bir evladımızı kaybettik, çocuk nasıl mutlu olsun ki? Gıda sorunu büyüyor, öğün atlama oranı Türkiye'de yüzde 19. Aç çocuk başarılı olamaz" ifadelerini kullandı.