Muhsin Durucan
20. Marka Konferansından Merhaba!

Yapı Kredi World  ana sponsorluğunda (Destekleyici) düzenlediği ve 20'nci yılında İstanbul ana düşüncesinin yer aldığı Marka 2019 müzik eşliğinde değişmez moderatör Bj Cunnıngham sunumuyla özenle hazırlanmış mekânlarda ve o görkemli ışıklandırılmış ana salonda coşkulu başladı.Eğitim, danışmanlık ve konferans hizmeti veren Yürekli Eğitim ve Danışmanlık AŞ tarafından düzenlenen MARKA Konferansı, Çırağan Otel’de bin sekiz yüz civarında kişinin katılımıyla önemli konuşmalara sahne oldu.

Marka Konferansları'nın Kurucusu Yürekli Eğitim ve Danışmanlık AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör, İstanbul Markasını hak ettiği noktaya yükseltmek için bir sorumluluk hareketi başlattıklarını belirtti. Giyimliyle, konuşmasıyla, jest ve mimikleriyle bol alkışı hak etti!

Aksamadan sürdürülen ve cep telefonundan izlenen programda; Dr Nazan Ölçer ve Şelale kadak birlikte sahnede oldular. Sanat Tarihçisi Dr. Nazan Ölçer, düşüncelerini aktardı: "Ancak müzelerin yanı sıra İstanbul'un kendisi de açık şehir müzesi. Biz hala İstanbul'u keşfediyoruz. Sekiz bin yıllık bir şehir. Şehre gerçekten müzedeki eserler kadar ilgi göstermeliyiz hoyratça el koymalardan kaçınmalıyız."

Deniz Bayramoğlu-İlber Ortaylı ikilisi…Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı öz düşüncesiyle : "İstanbullularda edep erkân vardı, İstanbulca konuşurdu, etrafla da çok ilgilenirdi. Şimdi AVM'lere göre tarif veriyorlar. Kadıköy'de oturup Süleymaniye'yi bilmeyen İstanbullu olamaz.”dedi.

 “Hoş Geldiniz” konuşmasını gerçekleştiren Ayşegül Yürekli, Şengör; konferansın var olduğu günden beri İstanbul'dan ilham aldığını vurgulayarak, İstanbul Markasını hak ettiği noktaya yükseltmek için bir sorumluluk hareketi başlattıklarını belirtti ve ekledi:

"İstanbul için emek harcamalıyız. Biz bu amaç için aylardır çalışıyoruz. Üç büyük STK Marka Konferansı'na destek verdi. TÜSİAD ile akıllı şehir politikaları üstüne bir çalışma; İKSV ile kültür sanatıyla Markalaşan İstanbul hedefini somutlaştırma arayışı... Ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF ile de İstanbul'un plastik sorununa çare arıyoruz."

Plastik Avcıları İstanbul projesiyle Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF Türkiye'nin liderliğinde İstanbul'un tek kullanımlık plastik atığını azaltmak ve açığa çıkan atığı da geri dönüşüme kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen Yürekli Şengör, Plastik Avcıları İstanbul projesinin, Üsküdar ve Beşiktaş ilçelerini kapsadığını ve bu ilçelerin belediye başkanlarının desteğiyle gerçekleştiğini vurguladı. Sonracında şu konuşmalar gerçekleştirildi.

Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Sungur:

"Endişe, belirsizlikle ilgili kavram. İstanbul öngörülebilir değil sürprize gebe bir şehir. Roller coaster gibi bir duygudan diğerine geçiyoruz. Hayat bize olanlardan çok onlara verdiğimiz tepkilerle ilgili olduğu gibi şehirlerde de aynı şey geçerli. İstanbul'da da daha az yargılamalı daha çok sevmeli daha az protesto etmeliyiz. Belirsizliği kabul etmeliyiz. Pusulamız da değerlerimiz olmalı"

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski:

"Rekabetçi olmak için finansal istikrara ihtiyaç var ve kurumsallaşmak çok önemli ama tahmin edilebilir bir ortam çok daha önemli. Böylece yatırımcılar, müşteriler rahatlıkla faaliyet gösterebilsin girişimciler işini kurmaktan kaçınmasın."

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır:

"Dünyada dans eden kadınlarına biber gazı sıkan tek şehir burası yüzyılın depremini bekleyip hiçbir şey yapmayan şehir de burası, İstanbul sadece post-truth'un değil karşılaşmaların, karşıtlıkların şehri. Karşılaşmaların kavuşmaların ve barışmaların da şehri olabilir ama biraz daha zamanımız var."

Modacı Mary Katrantzou:

"Nesiller boyunca kalacak bir koleksiyon hazırladım. Moda söylemek istediğinizi değerlerinizi sesinizi yaratıcı şekilde aktarmanızı sağlıyor. Tapınakta bunu yapabildik. Fikirlerden yola çıkıp tapınağın yaratıldığı dönemlere geri dönmüş oldum. Defile ile bir şeyleri topluma geri verebiliyoruz. Bağışlar ve biletler sayesinde vakıf 30 yılda kazanamadıkları parayı toplamayı başardılar. Ve bu benim için büyük mutluluk."

Tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç, katılımcıları sunumunda İstanbul’un tarihine seyahate çıkardı. MARKA Konferansı'nın ilk gününün ilk seansında en dikkati çeken sunum İskender Paydaş'ın oldu. Paydaş, müzik ile beraber katılımcıları İstanbul’un markalaşma sürecinin tarihine yolculuğa çıkardı. Paydaş, seansını Ozan Ünlü ile beraber söylediği İstanbul’da adlı şarkıyla tamamladı.

Öğleden sonraki zaman diliminde Balçiçek ilter’in sorularını yanıtlayan Ayşe Torfilli Somer, anneannesi Keriman Halis Ece’yi anlattı. Ekrandaki yazı gözlerimize yansıdı:

Türk ırkının necip (soylu) güzelliğinin daima mahfuz olduğunu (korunduğunu) gösteren dünya hakemlerinin bu Türk çocuğu üzerindeki hükümlerinden memnunuz. Fakat Keriman Ece, hepimiz işittiğimiz gibi söylemiştir ki, o, bütün Türk kızlarının en güzeli olduğu iddiasında değildir. Bu güzel Türk kızımız, ırkının kendi mevcudiyetinde tabii olarak tecelli ettirdiği güzelliğini dünyaya, dünya hakemlerinin tasdikiyle tanıttırmış olmakla elbette kendini memnun ve bahtiyar addetmekte haklıdır. Türk milleti, bu güzel çocuğunu şüphesiz samimiyetle tebrik eder.

Cumhuriyet gazetesi bu meselede Türk ırkının diğer dünya milletleri içinde mümtaz (seçkin) olan asil güzelliğini göstermek teşebbüsünü takip etmiş ve bunu dünya nazarında muvaffakiyetle (başarıyla) intaç eylemiştir (sonuçlandırmıştır). Ondan dolayı bittabi bu vesile ile de takdir ve tebriklerimize hak kazanmıştır. Fakat Türk gençlerine bu münasebetle şunu da tahattur ettirmeyi (hatırlatmayı) lüzumlu görürüm: Münferit olduğumuz (iftihar ettiğimiz) tabii güzelliğinizi fenni tarzda muhafaza etmesini biliniz ve bu yolda uyanık bir tekâmülün (olgunlaşmanın) mütemadi tahakkukunu (gerçekleşmesini / yerine gelmesini) ihmal etmeyiniz. Bununla beraber asıl uğraşmaya mecbur olduğunuz şey analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde, yüksek fazilette birinciliği tutmaktır.”  

K. Atatürk

Kaan Sekban, güzel mi güzel bir konu işledi. Neyi, kimlerle mi diyorsunuz? Beyaz yakalının intikamını Agâh Uğur, Ahmet Dördüncü ve Sani Şener ile birlikte…

Elif Ergu Demirel sordu, Cem Boyner yanıtladı. Neleri söylemedi ki… Kimi ortamlar anlatılmaz, şanır!

                                         

2. Gün Etkinliği (19 Aralık 2019 Perşembe)


Aşağıda belirtilen konu başlıkları adları geçen yetkin kişilerce işlendi. Yinelersek; Kimi ortamlar anlatılmaz, Yaşanır!

Aktif Şehir İstanbul

İ. Renay Onur

Spor İstanbul - Genel Müdürü - 

Özlem Gürses - Gazeteci, Yapımcı

Babaların Ardından Yeni Nesil Yönetimi Kızlar Ele Alırsa

Zeynep Doğan GürmenGrup - Markalardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi

Songül Hatısaru Gazeteci

Metropolde Ultra Değişim

Murat Zengin  Opet - Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Aslı Şafak Gazeteci ve Televizyoncu

Londra’nın Ruhunu Dünyaya Hissettiren Modacı

Sır Paul Smıth  Moda Tasarımcısı

Dylan Jones GQ UK - Genel Yayın Yönetmeni

Tutku mu? Amaç mı?

Melkan Gürsel  Tabanlıoğlu Mimarlık - Ortak

Mehmet Kutman Global Yatırım Holding - Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO

İstanbul’un Üçüncü Yakası, Bodrum’un Efsanesi Maça Kızı

Sahir Erozan  Maçakızı Bodrum - Kurucu Ortak

Dylan Jones GQ UK - Genel Yayın Yönetmeni

İstanbul’un Birleştirici Gücü: Kültür Sanat

Görgün Taner  İksv - Genel Müdür

Yeşim Gürer Oymak  İksv - Genel Müdür Yardımcısı

Özlem Ece İksv - Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü

Şirin Payzın  Gazeteci, Yapımcı

Tasarımda Sürdürülebilirlik ve Geri Dönüşüme Yönelmeler

Haldun Demirhisar  Heavenly Made - Kurucu

Arhan Kayar DDF - Kurucu Ortak

Tek Başına Medya

Cüneyt Özdemir

Gazeteci, Sunucu ve Yazar

İstanbul’a Tat Katanlar

Serkan Ülgen  Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı - Perakende Bankacılık

Nafiz Karadere  Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

Ece Üner 

Doğu’nun Batı’da Yükselişi

Fatıma Bhutto  Yazar, Gazeteci ve Aktivist

Medyada Ana Akım Artık Dijital Platformlar

Aydın Doğan Yalçındağ  Blutv - Kurucu Ve Ceo

Ebru Baki  Gazeteci, Sunucu

Şimdi Bu Topraklarda Yaşamanın Zamanı

Halil Altındere  Sanatçı

Çınar Oskay  Gazeteci, Yazar

İç Mutluluk Seviyen Kaç?

Dr. Özlem Cankurtaran

Acıbadem Maslak - Başhekim Yardımcısı

Balçiçek İlter  Gazeteci, Yapımcı

Yükselen Yalnızlığımız & Dijital Arayışlarımız

Ahmet Akın

Kramp Reklam Ajansı - Kurucu Ortak Ve Ajans Başkanı

Boğaz’dan Dünyaya Süzülen İstanbul Kökenli Uluslararası Bir Moda Markasının Öyküsü:
Les Benjamins

Bünyamin Aydın

20. Yıl Kutlama
Buluşturan Şehir İstanbul

Zülfü Livaneli Yazar, Besteci

Balçiçek İlter Gazeteci, Yapımcı

 

Merhaba

Dünyanın ucunda bir gül açılmış
Efil efil esen yele merhaba
Karanlığın sonu bir ulu şafak
Sarp kayadan geçen yola merhaba

Gün be gün yüreğim ulu yalımda
Engel tuzak kurmuş bekler yolumda
Zulümlerde işkencede ölümde
Bükülmeyen güce kola merhaba

Acıda kahırda çekmiş geliyor
Güneşten boşanmış kopmuş geliyor
Bir ışık selidir, sökmüş geliyor
Nazım usta, coşkun sele merhaba

Alınacak Anadolu’nun öcü
Yerde kalmıyacak çekilen acı
Açıldı geliyor şafağın ucu
Şu doğdu doğacak güne merhaba

Selam olsun dört bir yana merhaba
Akan kana düşen cana merhaba
Hesap sorulacak güne merhaba
Türküler söyleyen dile merhaba.

Zülfü Livaneli

 

Sürpriz Kapanış Seansı ile etkinlik sonlandı.
*
20. Marka konferansıyla ilgili kimi saptamalarım:

- Hazırlıkların uzun süre önceden başlatıldığı,

- Sahneye çıkanlarda siyah giyimin baskın olduğu, kimi giyimlerin inadına ayrıksılığı,

-İkramların kaliteli bol olduğu, sponsorların ve görüntülerinin yer yer sahnede olduğu,

-Müziğin yürüyüşlere bir başkalık kazandırdığı,

-Zamanın çok iyi kullanıldığı, temizlik düzenlenin sağlandığı,

-Yapı Kredi World’un marka ve kalite adına masraftan kaçınmadığı,

-Katılımcıların iki gün boyunca kaliteli bir etkinlik izlemenin mutluluğunu yaşadığı…

 

Müzisyen Yalın'ın 20. Yılında İstanbul'u merkezine alan MARKA Konferansı için kente özel sözlerini yazıp bestelediği 'İstanbul' şarkısı, MARKA Konferansı'nın İstanbul'a adanan 20. Yıl şarkısı oldu ve beğeni topladı!

İstanbul

Sokaklarında kalbimi bıraktım,

Çocukluğumu bıraktım,

Şimdi yanımda yine olsa,

Çok sarılır uçurmazdım,

İstanbul…

 

Sen barıştır bizi,

Gel kavuştur bizi,

İyi geliyorsun yaralarıma,

İyi geliyorsun,

İstanbul…

Yalın

 

* Ayrıca ne olduğunun ayırdında mısınız? Ne olacak ki...Merhaba’ya ve İstanbul’a dönüş oldu…

İlk günden bu yıla dek İstanbul’dan ilham alan; yürekli, kozmopolit, dinamik, renkli, yenilikçi, farklı görüş ve inançları kucaklayan karakteriyle İstanbul’a çok benzeyen MARKA Konferansı’nın evi de hep İstanbul oldu. Dünyanın en özel, en eşsiz, tarihsel değeri en yüksek noktalarından biri olan İstanbul’un gelecekte de sadece İstanbullulara değil dünyaya katacağı çok şey var. Bu potansiyelin anlaşılması ve etki alanının genişlemesi için MARKA platformu 20. yılında İstanbul markası için bir sıçrama tahtası olmayı hedefledi.

Böylesi özgün ve kaliteli etkinlik ile izleyenleri buluşturan başta Ayşegül Yürekli Şengör olmak üzere, arı gibi çalışkan Hanife Kaya Gemici ve tanıma-tanışma fırsatını bulamadığım tüm çalışanları kutluyorum, alkışlıyorum!

Yazı Tarihi : 23.12.2019